Δόξα Λευκάδας: “Μπλακ άουτ” και ήττα στην Αμαλιάδα 74-71

Η Δόξα Λευκάδας, πήγαινε φουλ για ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα του Κόροιβου Αμαλιάδας. Όλα πήγαιναν καλά, η ομάδα άρχιζε να “χτίζει” καλάθι με το καλάθι διαφορά ασφαλείας και μόλις ήταν αγκαλιά με το ροζ φύλλο αγώνα και στο +21(43-61), έπαθε ένα γενικό μπλακ άουτ. Η γηπεδούχοι του ντίνου Καλαμπάκου, μείωσαν 59-67, λίγο πριν το τέλος και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής 67-68 για να πάμε στις ειδικές καταστάσεις στο φινάλε και στο 74-71.

Το πρώτο πεντάλεπτο πήγαινε με πολλές εναλλαγές στο σκορ, όμως ένα 11-0 σερί της ομάδας του Χάρη Μαρκόπουλου, έγινε το 17-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, για να έρθει λίγο αργότερα το+11 (13-24), με τον Κόροιβο να αντιδράει και ισοφαρίζει 32-32 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν και πάλι το πρώτο λόγο στο παιχνίδι, ξέφυγε με 45-37 στο 25′ και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 18 πόντους στο 31′ (43-61). Από το 33′ έως το 39′ ο Κόροιβος έκανε ολική ανατροπή και έφτασε στη νίκη.

Το 48-64 στο 32′, το 52-67 στο 33′, έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν τρομερή αυτοπεποίθηση και δεν θα άφηναν τη νίκη
να φύγει από τα χέρια τους. Ένα σερί 7-0 και μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, 59-67 στο 34′ και με τους γηπεδούχους να μοιάζουν με… ταλιμπάν σε έναν ξέφρενο ρυθμό αφού δεν υπήρχε άλλος τρόπος για να ελπίσουν. Η Δόξα έδειξε να πανικοβάλλεται, ο Κόροιβος επέκτεινε το σερί του στο 16-3(!) και στο 35′ ήταν στο 64-67! Το 21-8 σε 5 πέντε λεπτά δημιουργούσε συνθήκες ντέρμπι από το πουθενά και στο 36′ ο Κόροιβος προσπέρασε στο σκορ με 68-67, φτάνοντας το 20-3 και ξεσηκώνοντας τον κόσμο του.

Ο Μπράουν έκανε το 70-67, το σκορ περιόδου ήταν 27-8(!!!) και λίγο αργότερα το 72-67 στο 39′ έφερνε πια τον Κόροιβο αγκαλιά με τη νίκη, αλλά το ματς πήγε στις βολές και το θρίλερ δεν είχε τελείωσει. Ο Βαν Οστρουμ με 1/2 στα 16” έκανε το 74-71.

Με το σκορ 74-71 ο Ρόμπινσον επιχείρησε τρίποντο από τα 9 μέτρα (και με 3-4 δευτερόλεπτα να απομένουν) για να ισοφαρίσει, όμως αστόχησε.

Η ατυχία της Δόξας εκτός της ήττας είχε και συνέχεια, αφού ο Χάρης Μαρκόπουλος, είδε τον Ντεζ Ουέλς να αποχωρεί τραυματίας λίγο πριν την τελευταία κόρνα της γραμματείας.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 32-35, 43-59, 74-71

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Μπράουν 18(1), Γκότσερ 9(3), Μιχάλογλου 2, Βαν Οστρουμ 18(3), Χολ 16, Μιλουτίνοβιτς 9(1), Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης, Ρϊτσαρντ

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 12(1), Μπασάμπε 19, Ντόμπλας 1, Τσαλδάρης 10(2), Ουελς 6, Δεμερτζής, Γεωργάκης, Ταπούτος 8(1), Ρόμπινσον 10(2)