Το Σαββατοκύριακο 27 & 28/04/24 διεξήχθη στα Γιάννενα από την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ
Ηπείρου το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών και Κ20 Α/Γ με σωματεία από
Ήπειρο, Κέρκυρα, Λευκάδα και Δυτ. Μακεδονία.
Ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας συμμετείχε με 8 αθλητές και αθλήτριες οι οποίοι
τα πήγαν περίφημα, αφού κατάφεραν να βαθμολογηθούν οι 6, κατέκτησαν 7 μετάλλια (4
χρυσά, 3 αργυρά) πέτυχαν 11 όρια πρόκρισης σε διάφορες κατηγορίες (Κ18 έως Α/Γ),
συγκέντρωσαν 51 βαθμούς στην κατηγορία Κ20 που κατέταξε το σύλλογο στην 5 η θέση σε
σύνολο 46 σωματείων που συμμετείχαν και 23 που βαθμολογήθηκαν (2 η θέση στην ΕΑΣ
Ηπείρου) και 5 βαθμούς στην κατηγορία Ανδρών που έδωσαν την 6 η θέση στο σύνολο.
Πιο αναλυτικά:
Κατηγορία Ανδρών:

• Στην κατηγορία Α/Γ συμμετείχε ο Άγγελος Καρύδης στη Δισκοβολία όπου με
    35,42μ κατέλαβε την 1 η θέση και στη Σφαιροβολία με βολή στα 13,62μ κατέλαβε
    επίσης την 1 η θέση (8 εκ μακριά από το όριο πρόκρισης).
    Κατηγορία Κ20:
  • Η Χριστίνα Κατωπόδη με χρόνο 2’17’’93 κέρδισε τα 800μ (όριο πρόκρισης για
    Κ18, Κ20, Κ23 και Γ) και με χρόνο 4’54’’10 κέρδισε και τα 1500μ (όριο Κ18, Κ20,
    Κ23 και Γ).
  • Ο Σπύρος Κονιδάρης με χρόνο 11’’44 κατετάγη 2 ος (όριο Κ18) και στα 200μ με
    χρόνο 23’’04 κατετάγη επίσης 2 ος (όριο Κ18, Κ20).
  • Ο Βαγγέλης Βουκελάτος κέρδισε τη Σφαιροβολία με βολή στα 12,24μ.
  • Η Αλεξάνδρα Καραπαναγιώτη στον Ακοντισμό με 24,95μ κατετάγη 3 η .
  • Η Νεφέλη Μόσχου στα 400μ με χρόνο 1΄08’’83 κατετάγη 6 η .
  • Ο Τανβίρ Σινγκ με 5,76μ στο Μήκος κατέλαβε την 8 η θέση και με χρόνο 12’’52
    κατέλαβε τη 16 η θέση στα 100μ.
  • Ο Σπύρος Φυτόπουλος με 5,15μ κατέλαβε την 12 η θέση και με χρόνο 13’’18
    κατέλαβε την 23 η θέση.
    Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους αθλητές και αθλήτριες του συλλόγου είναι
    το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ18 που θα διεξαχθεί στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων την
    Κυριακή 12/05/2024. Οι αθλητές μας και οι Ακαδημίες μας θα συμμετάσχουν και στον
    Πράσινο Ημιμαραθώνιο σε διάφορες διαδρομές που θα διεξαχθεί το Σάββατο 11/05/24.