Έξι μετάλλια για τον ΓΣ Λευκάδας στο διασυλλογικό πρωτάθλημα Π/Κ

Με 6 μετάλλια στις αποσκευές του γύρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας από το Άργος Ορεστικό  το Σάββατο 09/04/2016, όπου διεξήχθη το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων/Κορασίδων. Στους αγώνες συμμετείχαν 26 σύλλογοι από τις ΕΑΣ ΗΠΕΙΡΟΥ, ΚΕΡΚΥΡΑΣ και ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ.

Η προσπάθεια των παιδιών στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία, αφού κατάφεραν να διακριθούν. Αναλυτικότερα:

• Η Χριστιάννα Πλαγιώτη κατέκτησε την 1η θέση στα 1500μ Κορασίδων με επίδοση 5’ 55’’ 62.
  • Η Θάλεια Ζακυνθινού κατέκτησε την 3η θέση στα 100μ εμπόδια με επίδοση 16’’ 31 και την 7η θέση στο τριπλούν με 10,48μ.
  • Η ομάδα 4Χ100μ Παίδων τερμάτισε στην 3η θέση αποτελούμενη από τους Χρήστο Αποστόλου, Δημήτρη Μπουρσινό, Δημήτρη Χαλικιά και Κων/νο Ζαμπέλη με επίδοση 48’’ 48.
  • Ο Μπουρσινός κατέλαβε επίσης την 4η θέση στα 100μ Παίδων, ένα εκατοστό πίσω από τον τρίτο με επίδοση 12’’ 02.
  • Στο μήκος ο Κων/νος Ζαμπέλης κατέλαβε την 6η θέση με επίδοση 5,85μ.
  • Ο Δημήτρης Χαλικιάς πέρασε το 1,54μ στο ύψος Παίδων και κατέλαβε την 4η θέση.

Τέλος στα 100μ ο Χρήστος Αποστόλου κατετάγη 11ος με επίδοση 12’’74, ο Ηλίας Παρασκευάς 16ος με 13’’11, ο Χαράλαμπος Κεμαλίδης 18ος  με 13’’23 και η Ζωή Ζακυνθινού (η πιο μικρή αθλήτρια των αγώνων) στο ίδιο αγώνισμα πέτυχε χρόνο 14’’38 και κατετάγη 22η .

Να σημειωθεί ότι η Πλαγιώτη, η Ζωή Ζακυνθινού, ο Ζαμπέλης, ο Χαλικιάς και ο Κεμαλίδης αγωνίζονται κανονικά σε μικρότερη κατηγορία, όμως συμμετείχαν για εμπειρία και ως τεστ για τους δικούς τους αγώνες, που θα γίνουν την Κυριακή 17/04/2016 στα Γιάννενα. Μεγάλη απούσα η Γεωργιάννα Ιωακειμίδου που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.