Nίκη Λευκάδας: “Σκόρπισε” την Τερψιθέα 89-52, περιμένει τον Παναθηναϊκό.

Εύκολη επικράτηση σε συνδυασμό με ωραίο μπασκέτ για τη Νίκη Λευκάδας, με 89-52 εναντίον της Τερψιθέας Γλυφάδας κια προκρίθηκε στους “8” του κυπέλλου και περιμένει τον Παναθηναϊκό, για ένα εισιτήριο στο φάιναλ φορ.

Το παιχνίδι είχε ένδιαφέρον μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου και η διαφορά ήταν σε λογικά πλαίσια(19-12), καθώς στο δεύτερο τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα πάτησαν “γκάζι” και με ένα 24-2 σερί έφτασαν στο 43-14, εύκολα για να κλείσει το δεκάλεπτο 54-21 και στο +34.

Η επανάληψη, διαδικαστικού χαρακτήρα, αοφύ τα κορίτσια συντηρούσαν τη διαφορά των 30 πόντων, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 69-38. Ενώ ο κόουτς Δουβίτσας, στην τελυεταία περίοδο, έδωσε την ευκαιρία σε νεαρές αθλήτριες να πάρουν χρόνο συμμετοχής και έτσι φτάσαμε στο τελικό 89-52.

Στο περιθώριο της αναμέτρησης ο δήμαρχος Λευκάδας Κος Δρακονταειδής, αλλά και η Νίκη Λευκάδας, βράβευσαντην πρώην αρχηγό της Νίκης, Δήμητρα Κρητικού, για τη προσφορά της στην ομάδα αλλά και στον αθλητισμό της Λευκάδας.

Δεκάλεπτα: 19-12, 55-21, 69-38, 89-52

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας-Ροντογιάννης): Χαιριστανίδου 14, Τελίδου 20(6), Στάρα 11, Μπράουν 21(2), Αρώνη, Γούναρη 9(1), Ψυχογιού 8(1), Γράψα, Παπαδοπούλου, Λογοθέτη, Μάκου, Δεληγιάννη 6.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δαμαλής-Χρηστίδης): Μπιτζανάκη Α. 1, Βαλέτα 2, Μπιτζανάκη Ε., Ντεσρός 11, Χάουαρντ 13, Μπάμπη 3(1), Θεοδοσίου 2, Σπηλιώτη 18(2), Τζάρου 2.