FINAL FOUR ΛΕΥΚΑΔΑ 18-20/3: Παναθηναϊκός – Αθηναϊκός 67-66

Ο Παναθηναϊκός έιναι η πρώτη ομάδα του τελικού στο 17ο φάινλα φορ των γυναικών που γίνεται στην Λευκάδα, αφού κέρδισε ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι τον Αθηναϊκό με 67-66, με την Κεχαγιά, την κορυφαία της ομάδας του Βύρωνα να αστοχεί στην τελευταία προσπάθεια σε σουτ τριών πόντων.

Το τριφύλλι ξεκινήσε πολύ καλά το παιχνίδι και το έλεγχε για τρία δεκάλεπτα, όμως τα 3 φάουλ της Καλέτζου και τα 4 της Ντέλβα, ήταν αυτά που εκμεταλλεύτηκε ο Αθηναϊκός και μπήκε στην διεκδίκηση του παιχνιδιού στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε το παιχνίδι στο καλάθι, είχε την ευκαιρία του να πάρει το παιχνίδι αλά την πέταξε στα σκουπίδια.

Ο ΠΑΟ πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 9-2 και 16-7 στο 8΄για να κλείσει το δεκάλεπτο 18-11. Στο 13΄ είχαμε το 26-17, για να κλείσει το ημίχρονο 39-29, παρά την προσπάθεια του Αθηναϊκού που μείωσε 31-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έκανε νωρίς το 43-29, έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως ο Αθηναικός είχε αποθέματα και μείωσε 53-45 στο τέλος του δεκαλέπτου και μπήκε ξανά στη διεκδίκησει του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Βύρωνα ροκάνισε την διαφορά, το 53-43 έγινε 57-54 και 63-60, για να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά. Η Λύμουρα έκανε το 66-63, η Ντέλβα με 1/2 το 67-63. Η Δασκαλοπούλο με τρόποντο απάντησε στο 67-66. Ο Παναθηναϊκός έχασε την επίθεση, αλλά η Κεχαγιά αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ο Παναθηναϊκός πήρε το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Δεκάλεπτα: 18-11, 39-29, 53-45, 67-66

Διαιτητές: Κορομηλάς. Βαρδάλος, Δημόπουλος

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 5, Δανούση, Αυτζή 5, Αλμπανέζ 18, Κόνιαλη, Παντέλη 5, Σλούκα, Δίελλα 13, Πατεράκη, Λύμουρα 4, Ντέλβα 7, Κυριακοπούλου 10.

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 10, Σιδεράκη, Σπαθάρου 11, Σταμάτη, Λουκάτου, Κλίτσα, Κεχαγιά 25, Ντάναμ 9, Νίξινα 6, Ντάνιελ 5.