Eurocup| Ήττα για τη Νίκη Λευκάδας, με 63-80 από την Peag

Την ήττα γνώρισε η Νίκη Λευκάδας από την Ουγγρική Universities PEAG, με σκορ 63-80 , με την ρεβάνς να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα με τόσο μεγάλη διαφορά, καθώς η ομάδα του Θωμά Ζαβιτσάνου θα χρειαστεί ένα θαύμα για να προκριθεί στους ομίλους, καθώς καλείτε να ανατρέψει 17 πόντους διαφορά.

Ισορροπημένο το α΄δεκάλεπτο των δύο ομάδων με της φιλοξενούμενες να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ από την αρχή, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν κα να κλείνει το δεκάλεπτο 10-13.

Πρώτη φόρα πάνω από 10 πόντους διαφορά 16-27 για την ομάδα από την Ουγγαρία στο 16΄ και 18-30 στο 18΄ Άμεση απάντηση από την Μπράιντ για το 21-30. Αλλά οι Πολωνές τιμωρούν τη «ζώνη» των γηπεδούχων ξανά +12 21-33. Η Νταλά με προσωπική ενέργεια κάνει το 23-33 στα 30 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, όμως δύο βολές και ένα κλέψιμο έφτασαν τη διαφορά +14(23-37) που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Διατηρεί την υπέρ της διαφορά σε διψήφια νούμερα η Ουγγρική ομάδα, με το 32-44 στα μέσα της 3ης περιόδου. Στα 2,41 πριν το τέλος αυτής της περιόδου η Νίκη κατεβάζει τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα κάτω από τους 10(37-46). Τελικά, οι φιλοξενούμενες θα κρατήσουν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου, με 40-54.

Δυνατά ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, με εκατέρωθεν πόντους και γρήγορα γρήγορα το 43-59 μέσα σε ένα λεπτό και την διαφορά μετά από τρία λεπτά να ακουμπάει τους +19(43-62), με τη Νίκη Λευκάδας να βγάζει αντίδραση και να απαντάει με τρίποντο και δίποντο για το 48-62 στο 36΄. Χαμένη επίθεση για τις κοπέλες της Πεάγκ και με γκολ-φάουλ η διαφορά μειώνεται και άλλο και πλέον με παραπάνω από μισό δεκάλεπτο πάει στους 9(51-62). Απαντούν οι φιλοξενούμενες με 3 εύστοχες βολές για αρχή και με ½ πιο μετά γίνεται το 51-66 στο 35΄. Για να έρθει με τρίποντο το 54-66, αλλά οι φιλοξενούμενες συνεχίζουν να κερδίζουν φάουλ για το 54-69 με γκολ-φάουλ. Από ένα καλάθι για κάθε ομάδα γίνεται το 56-71 στο παιχνίδι με 3 να απομένουν. Δύο τρίποντα φέρνουν τη διαφορά στο +21(56-77) στη μεγαλύτερη τιμή της ένα λεπτό πριν το τέλος. Όμως δύο συνεχόμενα καλάθια των γηπεδούχων κάνουν το 61-77.Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία δευτερόλεπτα για το τελικό 63-80.