Basket League: Έπεσε από τους εγγρεμνούς και βρήκε πορτοφόλι ο Ολυμπιακός (94-95)

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της σεζόν, η Δόξα Λευκάδας του Χαρη Μαρκόπουλου, πήγε να κάνει το θαύμα των θαυμάτων, καθώς εκεί που έχανε με 16 πόστους στο τέλος της τρίτης περιόδου, βρέθηκε στο +5 λίγο πριν το τέλος του, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας, δια χειρός Γκρίν, πήρε το πιο δύσκολο ροζ φύλλο αγώνα, με 95-94.

Το αρχικό 0-5 των ερυθρόλευκων έγινε γρήγορα 5-5 με τον Τσαλδάρη, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πάλι στο +5(10-15 &12-17), με Παπανικολάου και Πρίντεζη, με τη Δόξα να απαντάει με τον Σκοτ και να δίνει το προβάδισμα στη Δόξα με 20-19, με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, για το 24-26 των ερυθρολεύκων με τον Λοτζέσκι.

Πόντο πόντο πήγαινε και η δεύτερη περίοδο, με τον Ουέλς από πλευράς Δόξα να είναι στο επιθετικό κομμάτι, με τη Δόξα να πηγαίνει και +4 μπροστά(38-34), όμως οι πρωταθλητές ισοφάρισαν γρήγορα σε 41-41 και εκεί μίλησε ο Ματ Λοτζέσκι για τον Ολυμπιακό, όπου έδωσε αέρα 5 πόντων και ο Αγραβάνης, σημείωσε το 45-52 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι με Λοτζέσκι και Γιάνγκ, κατάφεραν και πήραν μια διαφορά ασφαλείας σε διψήφιους αριθμούς και έκλεισαν την περίοδο με διαφορά +16, 65-81.

Το φινάλε του παιχνιδιού αποδείχθηκε ακατάλληλους για καρδιακούς, καθώς η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου με 8-0 σειρά και 15-2, με τον Ντόμπλας να κάνει όργια και έφερε το παιχνίδι στο 80-83. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και με έναν σεληνιασμένο Ουέλς πήραν διαφορά +5 (94-89), αλλά εκεί μίλησε ο Γκρίν, που με τρίποντο μείωσε 94-92, οι γηπεδούχοι έχασαν την επίθεση, στη συνέχεια ο Πρίντεζης χάνει το σουτ τριών πόντων, ο Λοτζέσκι μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ, η μπάλα φτάνει στο Σπανούλη και τι δίνει στον Γκρίν, που στο 1 δευτερόλεπτο χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του που έπεσε από τους ….εγγρεμούς και βρήκε πορτοφόλι.

Δεκάλεπτα 24-26, 45-52, 65-81, 94-95

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 15, Ταπούτος 10, Ντόμπλας 16, Τσαλδάρης 15, Γουέλς 27, Πεταλωτής, Δεμερτζής 3, Γεωργάκης, Ψαθάς, Ρόμπινσον 8.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 8, Σπανούλης 19 (11ασ), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 10, Γκριν 13, Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Αγραβάνης 6, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 16.