Ήττα στα Τρίκαλα για την Δόξα Λευκάδας(74-68)

Τα Τρίκαλα Bc Aries έβαλαν στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν με 21 πόντους (39-18 στο 18’) τις βάσεις της νίκης τους επί της Δόξα Λευκάδας (74-68) με την οποία έκαναν ρεκόρ συνολικών νικών (10) στην τετραετή παρουσία τους στην STOIXIMAN.GR Basket League.

Πρωταγωνιστές της νίκης της θεσσαλικής ομάδας στο τελευταίο εντός έδρας αγώνας της για την φετινή σεζόν ήταν ο Άγγελος Τσαγκαράκης (15 πόντοι με 2 τρίποντα) και ο Κέλσι Μπάρλοου (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ). Από τους ηττημένους που πάλεψαν μέχρι το τέλος παρότι έχουν υποβιβαστεί στην Α2, προσπάθησε περισσότερο ο Ιβάν Μάρας, ο οποίος τελείωσε την συνάντηση με νταμπλ νταμπλ (25 πόντοι και 11 ριμπάουντ).

Τα Τρίκαλα Bc Aries με σερί 11-0 σε σχεδόν τρία λεπτά με δύο τρίποντα του Σωτήρη Μανωλόπουλου και ένα του Ολεξάντερ Λίποβι, προηγήθηκαν με 15-10, 43’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με νέο σερί 7-0 από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Στέλιου Πουλιανίτη, η θεσσαλική ομάδα ξέφυγε με διψήφια διαφορά (22-12), 1’ και 20’’ μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Με τρίποντο και δύο βολές του Τσαγκαράκη και βολή του Ντέιβιντ Χότον σε διάστημα δύο λεπτών, τα Τρίκαλα Bc Aries αύξησαν την διαφορά στους 15 πόντους (31-16) με 5’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η θεσσαλική ομάδα είχε βρει ρυθμό και με σερί 8-0 σε διάστημα ενός λεπτού με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Πουλιανίτη, Μπάρλου και καλάθι του Μανωλόπουλου, προηγήθηκε με 21 (39-18), 1’ και 57’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +15 (39-24).

Η Δόξα Λευκάδας συνέχισε την αντεπίθεση της και με δύο σερί καλάθια του Γιώργου Γεωργάκη στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου και συνολικό σερί 10-0 από τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, μείωσε στους 11 (39-28 στο 22’). Τα Τρίκαλα Bc Aries απάντησαν με καλάθια των Μανωλόπουλου, Μπάρλοου (43-28, 6’ και 38’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου).

Με σερί 8-0 σε διάστημα ενός λεπτού με δύο καλάθια του Μπάρλοου, η θεσσαλική ομάδα ανέβασε την διαφορά στους 18 (51-33) με 2’ και 52’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.Με τρεις βολές του Τσαγκαράκη, τα Τρίκαλα Bc Aries προηγήθηκαν και με 19 (54-35) στο 28’.

Η Δόξα συνέχισε την προσπάθεια της και με πρωταγωνιστή τον Μάρας σταδιακά άρχισε να μειώνει την διαφορά. Με δύο σερί τρίποντα του Μαυροβούνιου φόργουορντ και του Δημήτρη Τσαλδάρη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6 (67-61), 1’ και 34’’ πριν το τέλος του αγώνα. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τσαλδάρη, Δόξα πλησίασε στους 4 (72-68) με 11’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και ο Τσαγκαράκης με δύο βολές 8’’ πριν το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό σκορ 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-24, 54-40, 74-68.