Δόξα Λευκάδας: Ήττα και υποβιβασμός στην Α2 για την Δόξα Λευκάδας

Η ένατη φετινή νίκη του Λαυρίου DHI, με 80-60, επί της Δόξας Λευκάδας για την 23η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League είναι και εκείνη που ουσιαστικά του εξασφαλίζει την παραμονή του στην κατηγορία! Αντίθετα οι νεοφώτιστοι έχασαν τις όποιες ελπίδες είχαν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι που δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα σούταραν με ποσοστό πάνω από 50% εντός παιδιάς (17/30 δίποντα και 9/19 τρίποντα) σε αντίθεση με τους νησιώτες που τελείωσαν το παιχνίδι με μόλις 35% στα σουτ (16/41 δίποντα και 4/16 τρίποντα). Παράλληλα οι παίκτες του Λαυρίου DHI μοίρασαν 22 ασιστ, 10 περισσότερες από εκείνες της Δόξας.

Μέχρι και το έκτο λεπτό οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (14-12) ωστόσο το Λαύριο DHI τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 10-2 ξέφυγε με 24-14 κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενο με 24-16. Έχοντας βρει πλέον ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και παγίωσαν τη διαφορά τους σε διψήφια επίπεδα φτάνοντας ως και το +19 (39-20) στο 15′ με καλάθι του Κακλαμανάκη.

Το Λαύριο DHI «μπήκε» στο δεύτερο ημίχρονο όντας στο +17 και αυτή τη διαφορά διαχειρίστηκε ως το φινάλε της αναμέτρησης. Τρέχοντας ένα σερί 8-0 στα μέσα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι έστειλαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +27 με το σκορ 59-32 στο 26′. Η Δόξα παρότι ήταν άστοχη προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους μόνο στο 37′ όταν ο Άμποτ με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 71-53. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας στο τελικό 80-60 που είναι η ένατη φετινή τους νίκη, όσες είχαν και πέρυσι στην παρθενική τους συμμετοχή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-29, 62-41, 80-60.