Πρωτέας Βούλας – Ολυμπιακός 56-85(stats)

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στον πρώτο ημιτελικό, πήρε από νωρίς το προβάδισμα με διαφορές πάνω από δέκα και είκοσι πόντων και μέχρι το τέλος κατάφερε και τις συντηρούσε και έτσι πήρε το εισιτήριο πανάξια στο μεγάλο τελικό της Κυριακής με σκορ 56-85.

Οι ερυθρόλευκες κατάφεραν και είχαν σε μεγάλη μέρα την τριάδα Μάλτση, Σταμάτη και Δημητράκου και πήραν από νωρίς το προβάδισμα παρότι στην αρχή ο Πρωτέας του Αλέκου Δάγλα έδειχνε ανταγωνιστικός, τελικά το 10-17, του πρώτου δεκαλέπτου έγινε 19-33 και αργότερα 23-39 με καλάθι κια φάουλ της Καλτίδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που οι ερυθρόλευκες μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα και πήραν προβάδισμα 23 πόντων(23-46), όμως ο Πρωτέας Βουλάς έφρε το παιχνίδι στο -12(38-50), με τον Ολυμπιακός να έχει περισσότερες λύσεις στον πάγκο και η διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου πήγε στο +21(40-61).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα της κ. Καπογιάννη να είναι η πρώτη που σφράγισε την είσοδό της στο μεγάλο τελικό, αφού έκανε συντήρησε δυνάμεων μέχρι τη τελευταία κόρνα της γραμματείας και το τελικό σκορ 56-85

Δεκάλεπτο 10-17, 23-39, 40-61, 56-85

Πρωτέας Βούλας(Δάγλας): Καρλάφτη3(1), Γουάιτ 11, Χατζιβασιλείου, Σπυριδοπούλου 15(1), Κολάτου 4, Ράτζα, Σκρμπα 14(5 ασιστ), Νικολοπούλου 8, Μηλωνάκη, Χατζηγιακουμή, Αναστασοπούλου, Μαγγίνα 1.

Ολυμπιακός(Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 15(3), Δημητράκου 15(1), Χατζηνικολάου 4(5 ασιστ), Κάιζερ 9, Μάλτση 18(4), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα5(1), Τζόνσον 6, Κοσμά, Καλτσίδου 11(1), Φουράκη