Διαγόρας Σεβαστής – Τηλυκράτης 2-0

Τρίτη σερί νίκη για την ομάδα της Πιερίας, που αυτή τη φορά κέρδισε τον «λαβωμένο» από τραυματισμούς Τηλυκράτη.

DSC_0974

Ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα της Σεβαστής, που με δύο γκολ του Δεμηρτζόγλου στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει άλλο ένα «τρίποντο», που την κρατά ζωντανή στα σενάρια της ανόδου. Ο Τηλυκράτης προσπάθησε, είχε κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους και στο 18’ έκανε το 1-0. Ο Καρατζάογλου βρήκε τον Καράμπελα, εκείνος σέντραρε, ο Μπενίσκος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Δεμηρτζόγλου με δεύτερη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καραγκούνη. Στο 20’ ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον Διαγόρα. Η άμυνα των φιλοξενούμενων έκανε λάθος, ο Δεμηρτζόγλου έκλεψε και με πλασέ διαμόρφωσε το 2-0. Στο 32’ ο Τηλυκράτης έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν η λόμπα του Παπαδόπουλου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Αλυσσανδράτου. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ήρθε στο 36’. Ο Μακρυγιάννης βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, όμως ο άσος του Διαγόρα προέβη σε σπουδαία απόκρουση.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 66’, όταν ένα συρτό σουτ του Καρατζάογλου χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Καραγκούνη. Σε γενικές γραμμές, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο δεύτερο μέρος, χωρίς όμως να καταφέρει την επίτευξη κάποιου άλλου τέρματος. Έτσι, το παιχνίδι έληξε 2-0, με την πιερική ομάδα να πανηγυρίζει την όγδοη νίκη της στο Βατάν.

Σκόρερ: 18’, 20’ Δερμητζόγλου

Διαιτητής: Πάλιουρας (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Μιχταζίδης (Μακεδονίας)-Νταβέλας (Μακεδονίας)

Διαγόρας Σεβαστής (Κώστας Παπαδόπουλος): Αλυσσανδράτος, Σκλιοπίδης, Λαγδάρης (50’ Τάχος), Δημητρίου, Μίχος, Καρατζάογλου, Δερμητζόγλου (85’ Μυλωνάς), Δημητρουλόπουλος, Μπενίσκος, Γεωργίου, Καράμπελας (74’ Τσαγκαράκης)

Τηλυκράτης (Ανδρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Βρεττός, Βασιλείου (71’ Τσελάι), Κοντογιάννης (37’ Καλογερής), Ιασωνίδης, Πολυχρονάκης, Περιστέρης, Κτενάς, Παπαδόπουλος (90’ Παπακωνσταντής), Μπαλί, Μακρυγιάννης

πηγή: liganews.gr