Νίκη Λευκάδας – Ολυμπιακός 53-78

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε η Νίκη Λευκάδας, από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό με σκορ 78-53, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από πολύ νωρίς καθώς οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν στο σκορ με δηψήφιες διαφορές ήδη από το π΄ρωτο δεκάλεπτο. Για τις γηπεδούχες δεν αγωνίστηκε μια εκ των κορυφαίων τη φετινή σεζόν η Μπράουν, λόγω τραυματισμού.

Ήδη από την πρώτη περίοδο το αρχικό 6-12, έγινε γρήγορα 6-17 με ένα γρήγορο 5-0 από τις “ερυθρόλευκες” και έκλεισε το δεκάλεπτο με +15(10-25), όπου ήταν και η μέγιστη τιμής της. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στο +20(19-39), για να ακολουθήσει ένα σερί της Νίκης για το 28-43 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά στο +18(30-48).

Στην τρίτη περίδο οι φιλοξενούμενες πάτησαν γκάζι, έφτσαν τη διαφορά στο +25(38-63), όμως το δεκάλπτο τελείωσε με την ίδια διαφορά που τελείωσε και το ημίχρονο +18(45-63) για να μπούμε στο διαδικαστικό τέτρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όπου όλοι περίμεναν το τελικό αποτέλεσμα που δεν ήταν άλλο από το 53-78, αφού οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 30-48, 45-63, 53-78

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 6, Τελίδου 6, Καμπουράκη 10, Γούναρη 4, Ψυχογιού 7 (1), Κέιντι 10, Παπαδοπούλου, Στάρα 10 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 2, Μπόνη 4 (1), Κάιζερ 26, Δημητράκου 9, Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 4, Κοσμά, Καλτσίδου 15 (1), Φουράκη 4