Νίκη Λευκάδας: Περιφέρεια για…φίλημα, και (74-69) τον Αθηναϊκό

Μεγάλη εντός έδρας νίκη για τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα, που είχαν 47% έξω από την γραμμή των 6,75 και ουσιαστικά με 4 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφεραν και πήραν ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα ΄μέσα στη Λευκάδα, αυτή τη φορά εναντίον του Αθηναϊκού, με κορυφαίες τις Μπράουν και Χαιριστανίδου.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού, ήταν συναρπαστική, με την ομάδα του κ. Καλογερόπουλου, να καταθέτει όλη της την εμπειρία, να έχει έρθει διαβασμένη και έτοιμη να πάρει ένα σπουδαίο διπλό, καθώς δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες για τρεις περιόδους, με τον Αθηναϊκό να είναι μπροστά στην πρώτη με +4(18-22), μετά οι γηπεδούχες αντέδρασαν, πήραν κεφάλι στο σκορ με 32-27 στο 16΄ και πήγαν με προβάδισμα ενός καλαθιού και υψηλό σκορ στα αποδυτήρια(42-40), για να έρθουν οι φιλοξενούμενες και πάλι να πάρουν αυτές το προβάδισμα στο καλάθι, αφού η Χαιριστανίδου έκανε το 52-54, με την είσοδό μας στην τελευταία περίοδο.

Εκεί, ο Αθηναϊκός έδειξε στα πρώτα λεπτά της περιόδου, ότι ήταν αποφασισμένος να πάρει τη νίκη, προηγήθηκε με 54-58, όμως δύο τρίποντα από Καμπουράκη και Στάρα, έβαλαν τις κοπέλες του Νίκου Δουβίτσα σε θέση οδηγού στο παιχνίδι, με 60-58, για να έρθει η Γούναρη λίγο αργότερα με νέο τρίποντο για το 65-60, η Δασκαλοπούλου έκανε το 65-63, για να έρθει η Καμπουράκη ξανά με τρίποντο για το 68-63.

Ο Αθηναϊκός, αντέδρασε και λίγα λεπτά πριν το τέλος, έφερε το παιχνίδι στο 70-67. Σε εκείνο το σημείο η Καμπουράκη χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ. Η Παντέλη ευστοχή στις βολές και το παιχνίδι γίνεται πραγματικό ντέρμπι στο τελευταίο λεπτό. Οι “κίτρινες” χάνουν την επίθεση για το προσπέρασμα, όμως η Μπράουν χάνει και αυτή τον αιφνιδιασμό. Η Γούναρη, όμως δίνει “αέρα” 3 πόντων 72-69. Η Αλμπάνεζ θα χάσει ακόμη ένα τρίποντο για την ισοφάριση και η Χαιριστανίδου θα γράψει το τελικό 74-69.

Δεκάλεπτα: 18-22, 42-40, 52-54, 74-69

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανιδου 15 (2), Τελίδου 3 (1), Καμπουράκη 13 (3), Μπράουν 19, Γούναρη 9 (1), Ψυχογιού 3 (1), Παπαδοπούλου, Δεληγιάννη, Στάρα 12 (1)

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 13 (2), Καλογήρου 3, Παντέλη 14, Μπαλτά 11 (1), Κόνιαλη, Ουίλιαμς 18, Αλμπάνεζ 10