Δόξα Λευκάδας: Νέα εκτός έδρας ήττα (74-65 από Απόλλων Πατρών)

Ακόμη μια εκτός έδρας ήττα για τη Δόξα Λευκάδας, που ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι απέναντι στον Απόλλων Πατρών Carna, καθώς βρέθηκε πολύ νωρίς στο -15(27-12), στη συνέχεια αντέδρσε για το 40-34 του ημιχρόνου και το 50-46 στα μέσα στης τρίτης περιόδου. Τελικά οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις, πήγαν το παιχνίδι πάλι στο +12(58-46) προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, η Δόξα επέστρεψε από το 65-55 στο 65-60, όμως εκεί δεν είχε λύσεις, ο Απόλλων Πατρών Carna, είχε βρει τον τρόπο και πήρε τη νίκη με σκορ 74-65, για την 9η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Απόλλων Πατρών Carna είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι από νωρίς, με την ευστοχία από την περιφέρεια να του παρέχει την απαραίτητη ασφάλεια. Το +13 (25-12) του α’ δεκαλέπτου ήταν το πρώτο δείγμα υπεροχής των “μελανόλευκων”, οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι την ανάπαυλα. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου αντέδρασε στο φινάλε της β’ περιόδου, για να ρίξει τη διαφορά στους έξι (40-34) και να ανεβάσει κατακόρυφα το ενδιαφέρον.

Από τη στιγμή που επέστρεψαν στο παρκέ οι ομάδες, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε πολύ. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι πάλευαν, αλλά δεν είχαν το κάτι παραπάνω για να προηγηθούν. Αντίθετα, ο Απόλλων Πατρών Carna είχε στις τάξεις του τον Νικ Ράσελ, που σκόραρε όποτε χρειαζόταν για να αποτελέσει τον βασικότερο λόγο που η νίκη κατέληξε στην ομάδα του (74-65).

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 40-34, 58-51, 74-65.

Απόλλων Πατρών Carna (Μέξας): Χίκεϊ 5 (1), Διαμαντάκος 6, Σλαφτσάκης 10 (1), Μπάβτσιτς 9 (2), Καλινόσκι 12 (2), Κόμπινς 6, Βεργίνης 2, Ντούβνιακ 6, Ράσελ 18, Τσιάρας.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Δεμερτζής 2, Μπασάμπε 3, Ψαθάς 1, Τσαλδάρης 14 (4), Ουέλς 13 (1), Πεταλωτής, Σκοτ 9, Ντόμπλας 10, Ρόμπινσον 13 (3), Τζόνσον.