“Πάνθηρας” η Νίκη Λευκάδας, 61-56 τον Πανιώνιο.

Με κορυφαίες την Χαιριστανίδου και Μπράουν, η Νίκη Λευκάδας, ξεπέρασε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ 61-56, το εμπόδιο του Πανιωνίου και πήρε ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα. Ο Νίκος Δουβίτσας, είδε την Ευτυχία Δεληγιάννης να αποχωρεί από το 5΄ λεπτό τραυματίας.

Οι παίχτριες του Νίκου Δουβίτσα, ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και με επιθετικό πλουραλισμό κατάφεραν και πήραν νωρίς μεγάλες διαφορές, με τον Πανιώνιο να είναι κοντά στο σκορ, χάρη σε προσπάθειες της Χίλι, που ήταν και η κορυφαία των “κυανέρυθρων”, για αυτό είχαμε και το 17-12 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού, δεν άλλαξε. Η Γούναρη έδωσε επιθετική πνοή έξω από τα 6,75, ενώ η πολύ καλή Χαιριστανίδου, ήταν οι βασικές αιτίες της διαφοράς του +9(34-25) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, με ένα γρήγορο 6-0 σερί, με την Καμπυράκη να πετυχαίνει ένα καλάθι και να δημιουργεί άλλα δύο καλάθια, η διαφορά έφτασε στους +15(45-30), για να την μαζέψει στη συνέχεια ο Πανιώνιος την διαφορά, αλλά η Μπράουν ήταν εκεί για να κρατήσει σε διψήφιες διαφορές το προβάδισμα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος έφτασε στο -7(50-43), μέχρι και στο -5(59-54), χωρίς ωστόσο κάτι παραπάνω, αφού η Χαιριστανίδου και η Στάρα, που μίλησε στο τέλος, έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-25, 47-36, 61-56

Διαιτητές: Καρακάσης-Κουτσοδήμος

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 15, Τελίδου 5, Καμπουράκη 6, Μπράουν 15, Γούναρη 6, Ψυχογιού 1, Παπαδοπούλου, Στάρα 9, Δεληγιάννη 4

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πίτερσεν 6, Χίλι 23, Μπότσαρη 2, Θεοδωρομανωλάκη 5, Στεφανίδου 6, Πατεράκη 9,  Γρηγορίου 5