Μάγκικη ανατροπή και 84-81 την Κύμη

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, όπου και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, καθώς προέρχονταν από μία νίκη σε 5 παιχνίδια, η Δόξα με ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο με το σκορ στο 70-76 ύπερ της Κύμης seajets, κατάφερε και πήρε ένα σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα 84-81, σε ένα παιχνίδι, όπου οι διαιτητές έδειξαν ιδιαίτερη ευαισθησίας στα σφυρίγματά τους, αφού γέμισε την γραμμή των ψηλών της Δόξας με φάουλ.

Το σκορ άλλαζε χέρια καθ΄ όλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν διαφορές μέχρι τεσσάρων πόντων(2-6), ενώ η Δόξα προηγήθηκε μόνο στο 17-16, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 17-18 με τον Τουτζιαράκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν χέρι – χέρι, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 20-18, αλλά οι φιλοξενούμενοι του Βασίλη Μπρατσιάκου, έφτασαν τη διαφορά πάλι στους +4 με τον Αντεμπόγιε, 25-29 και 27-31, η Δόξα πέρασε ξανά μπροστά με 36-33, όμως σε εκείνο το σημείο, οι διαιτητές με τις αποφάσεις τους χάλασαν το ματς και οι Τσούπκοβιτς, Σταμάτης και Τουντζιαράκης, ανέβασαν τη διαφορά +7(38-45) στο ημίχρονο.
img_4210img_4212img_4230img_4247

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τις μικρές διαφορές που είχαν πάρει από το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι το 49-54, το έκαναν 59-54,όμως με Σιγκούνα και Παλμπλαντ πήγαν το προβάδισμα με 59-60.

Η τέταρτη περίοδο ήταν ένα πραγματικό θρίλερ, η Δόξα επέστρεψε δύο φορές στο παιχνίδι, μία στο 65-74 στο 35΄ και 70-76 στο 38΄, για να έρθει ο Μασάμπε και ο Σκοτ με τρίποντο για το 75-76 και το γήπεδο πήρε φωτιά με τον κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι, ήπιαν…θάλασσα και συνέχισαν να μην έχουν επαφή με το καλάθι, ο Ρόμπινσον έκανε το 2/2 για το 77-76 και ο MVP Ουέλς λίγο αργότερα 79-76 για το 84-81 του Τσαλδάρη και Ουέλς, από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-45, 59-60, 84-81.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 15 (2), Μπασάμπε 12 (6 ριμπ.), Ντόμπλας 9, Τσαλδάρης 10 (2), Ουέλς 26 (2), Πεταλωτής, Κάρτερ, Δεμερτζής, Γεωργάκης, Ταπούτος 5, Ψαθάς, Ρόμπινσον 7.

ΚΥΜΗ SEAJETS (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 8 (1), Τσούπκοβιτς 10 (2), Κοστόφ 7 (1), Μόργκαν 9 (8 ριμπ.), Ελ Αμίν 7 (1), Τουντζιαράκης 14 (7 ριμπ.), Σχίζας 5, Σιγκούνας 6 (2), Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 10 (2), Πάλμπλαντ 5 (1).