Δόξα Λευκάδας – Παναθηναϊκός superfoods 46-73

Εύκολο απόγευμα οι “πράσινοι” από τη Λευκάδα, που δεν δυσκολεύτηκαν σχεδόν καθόλου και επικράτησαν με 46-73 της τοπικής Δόξας Λευκάδας. Ψυχρολουσία στη Δόξα με Ουέλς, χωρίς να είναι κάτι το ανησυχητικό.

Οι παίχτες του Τσάβι Πασκουάλ, ξεκίνησα δυνατά το παιχνίδι με 0-9, για να μειώσει η Δόξα Λευκάδας 6-13 και 13-18 στο τέλος της α΄ περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Δόξα έδειξα να συνέρχεται, όμως ο Παναθηναϊκός superfoods έδειξε σοβαρότητα και ξέφυγε με 20-35 και 22-41 στο τέλος του ημιχρόνου, αφού οι γηπεδούχοι σκόραραν 2 βόλες στα τελευταία έξι λεπτά.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρεια στους γηπεδούχους. Το δεκάλεπτο επισκιάστηκε με τον τραυματισμό του Ουέλς. Ενώ, το τριφύλλι πήρε την μεγαλύτερή του διαφορά +24(35-59) μέχρι εκείνη την ώρα στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους παίχτες που είχαν στη διάθεσή τους και έτσι είχαμε το τελικό 46-73

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 22-41, 35-59, 46-73

Δόξα (Μαρκόπουλος): Σκοτ, Μπασάντε 9, Ντόμπλας 4, Τσαλδάρης 3(1), Ουέλς 6, Πεταλωτής 1, Κάρτερ, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 4, Ταπούτος 4, Ρόμπινσον 12 (1), Ιωακειμίδης 1

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγλετον 9(2), Φελτέιν 9, Γκιστ 13 (3), Χαραλαμπόπουλος, Καλάθης 11 (1), Ρίβερς 3, Μποχωρίδης 6, Καλάθης Π. 3(1), Φώτσης 6(2), Παππάς 1, Μπουρούσης 12 (1)