Νίκη Λευκάδας – Δάφνη Αγ.Δημητρίου 64-62

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα της Νίκης Λευκάδας απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο, όπως αποδείχθηκε κι εντός του παρκέ, την ομάδα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με σκορ 64-62. Τα κορίτσια του Κου Δουβίτσα είχαν πολύ δύσκολο έργο απέναντι στην ομάδα της Αθήνας. Το πιο δύσκολο κομμάτι για τις γηπεδούχες ήταν αυτό του παιχνιδιού μέσα στο ζωγραφιστό καθώς οι φιλοξενούμενη ομάδα υπερείχε στο ύψος. Η ομάδα της Λευκάδας παρά την αδυναμία στη ρακέτα κατάφερε να πάρει το παιχνίδι κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα της Δάφνης πήρε τα ηνία του αγώνα γρήγορα εκμεταλλευόμενη το νωθρό ξεκίνημα των αθλητριών της Νίκης. Οι άμυνες στη πρώτη περίοδο δεν μπορεί να πει κανείς ότι πήραν και άριστα και το σκορ στα πρώτα 10’ ήταν 17-21. Αντίθετα στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε αλλαγή σκηνικού. Οι άμυνες έγιναν σαφώς πιο σκληρές κι οι γηπεδούχες έβγαλαν περισσότερη ενέργεια μέσα από το αμυντικό τους παιχνίδι. Περιόρισα τη ψηλή πεντάδα των αντιπάλων τους και δέχθηκαν μόλις 11 πόντους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει ακόμα πιο αμφίρροπο κι οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο 32-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κοπέλες του Κου Δουβίτσα βρήκαν ρυθμό και με μια εξαιρετική Τρίτη περίοδο είχαν πλέον το πρώτο λόγο στο παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε και σε διψήφιο αριθμό πόντων για τη γηπεδούχο ομάδα, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει και να πει πως κρατά στα χέρια της τη νίκη. Οι φιλοξενούμενες αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια, έμειναν κοντά στο σκορ θέλοντας να μη μπουν στη τελευταία περίοδο βρισκόμενες αρκετά πίσω. Έτσι, παρά τη πολύ γρήγορη εκκίνηση των γηπεδούχων, η διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν στους 6 πόντους (49-43).

Στη τελευταία στροφή του αγώνα το ματς έγινε ξανά ντέρμπι. Η διαφορά εξανεμίστηκε γρήγορα κι η ομάδα της Δάφνης πάλευε να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Αυτό το κατάφερε 32’’ πριν το φινάλε με τρίποντο της Αλεξανδρή κάνοντας το 61-62. Στη συνέχεια η ομάδα της Νίκης προσπάθησε να πάρει αυτή ξανά τη κατάσταση στα χέρια της κι η Χαιριστανίδου με σουτ δύο πόντων 12’’ πριν το τέλος έδωσε ξανά το προβάδισμα με 63-62. Η αθλήτρια της Νίκης αποδείχθηκε καθοριστική καθώς 5’’ πριν λήξη το παιχνίδι σταμάτησε με τάπα την Αλεξανδρή στο ντράιβ που έκανε. Στη συνέχεια η ομάδα της Νίκης πέτυχε 1/2 βολές με την Στάρα και το παιχνίδι έληξε 64-62 υπέρ των γηπεδούχων.

Μετά την επιστροφή στις νίκες η ομάδα της Λευκάδας στρέφει της προσοχή της στο πολύ δύσκολο παιχνίδι που ακολουθεί με τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα.