Τηλυκράτης: Πρόκριση από τα….11 βήματα(2-1 τον Διαγόρα Σεβαστής)

Τη νίκη με 2-1 με αντίπαλο τον Διαγόρα Σεβαστής, και παράλληλα τη πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Γ’ Εθνικής πανηγύρισε ο Τηλυκράτης. Η ομάδα της Λευκάδας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των αντιπάλων της με γκολ του Todorov στο 86’.

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες παρατάχτηκαν με αρκετές αλλαγές, οι γηπεδούχοι ήθελαν από την αρχή να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το ματς όμως ήταν αρκετά ισορροπημένο χωρίς πολλές φάσεις. Στο 30’ κι έπειτα από λάθος του Ίτσιου μετά από σέντρα, ο Βασιλείου σούταρε έξω από τη περιοχή και σε κενή εστία έκανε το 1-0 για τον Τηλυκράτη. Κάτι αξιόλογο δεν έγινε μέχρι το τέλος των πρώτων 45’ κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 για τους γηπεδούχους.
14658401_10209303525897674_2094255176_n

Στο δεύτερο ημίχρονο, πριν καν συμπληρωθούν 10’ αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το παιχνίδι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιδηρόπουλου. Ο παίκτης του Διαγόρα εκμεταλλεύθηκε τη λάθος θέση που είχε πάρει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν περισσότερο ματς κέντρου με μόνη καλή στιγμή το δοκάρι του Κοντογιάννη για τους γηπεδούχους στο 72’. Όλα έδειχναν παράταση μέχρι που ο Todorov κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος, σκόραρε κι έγραψε το τελικό 2-1 που έδωσε τη πρόκριση στον Τηλυκράτη.
14694687_10209303527017702_1116151552_n

Τηλυκράτης(Παντζιαράς): Γκιμούσης Θ. , Βρεττός Τ. , Καταγής Σ. , Μπουρδούβαλης Δ. , Πολυχρονάκης Ι. , Bali L.(66’ Todorov I.) , Περιστέρης Θ. , Κοντογιάννης Γ. , Γεωργάκης Γ.(60’ Σιδέρης Φ.) , Βασιλείου Σ. , Κούσης Μ.(55’ Μακρυγιάννης Π.)

Διαγόρας Σεβαστής(Παπαδόπουλος): Ίτσιος, Σκλιοπίδης, Γούτσιος, Καλουσίδης, Τάχος, Τσιώμης, Σιδηρόπουλος(87’ Χατζηκωνσταντίνου), Κουντουριώτης, Μυλωνάς, Καράμπελας(82’ Κουμπούλα), Renia(64’ Vasilievic)