Δόξα Λευκάδας: Ηττήθηκε στην Πάτρα (78-70 από τον Προμηθέα)

Ήττα για τη Δόξα Λευκάδας στην Πάτρα από τον Προμηθέα με 78-70, με την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου, να πληρώνει το κακό τρίτο δεκάλεπτο που έκανε, όταν και η ομάδα του Νίκου Βετούλα πήρε μία διφορά ασφαλείας που την συντήρησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, παρότι οι φιλοξεούμενοι έφεραν το παιχνίδι και στο -3, περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη του. Από την Δόξα ξεχώρισε ο Μασάμπε, που κράτησε όρθιος την ομάδα όποτε χρειάστηκε και σημείωσε 17 πόντους, μαζεύοντας και 13 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-11, αλλά οι γηπεοδύχοι αντέδρασαν και με Γκίκα και Σαρικόπουλο, έκλεισαν το δεκάλεπτο 19-15, ενώ στο δεύτερο δεκάλετο ο Μασάμπε έδινε λύσεις και έτσι πήγμαμε στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των 2 πόντων.

Στο τρίο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί έκαναν ένα ξέσπασμα και για το 48-39, όμως ο Μασάμπε μείωσε 48-44, για να έρθει ο Γκίκας και ο Φαγέ για το 56-44 κια να κλείσει με 59-49 το δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο η Δόξα έκανε απέλπιδα προσπάθεια για να επιστρέψει, κατάφερε με τρίποντο του Ταπούτου να πάει στο 72-69 στο 1.52 πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ο Τσαλδάρη με τον Ταπούτο δεν συννενοήθηκαν και μετά ο κορυφαίος των γηπεδούχων Κλάρκ, έκανε το 76-70 για να έρθει λίγο αργότερα το τελικό 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-34, 59-49, 78-70

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Άντερσον 2, Γκίκας 10 (2), Φαγιέ 15 (10 ριμπ.), Σαρικόπουλος 7, Μουρ 12 (1), Πέττας 2, Γερομιχαλός 2, Τσάμης 5, Τζόνσον 7 (1), Κλαρκ 16 (1).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Χ. Μαρκόπουλος): Σκοτ 6, Μπασάμπε 17 (13 ριμπ.), Ντόμπλας 4, Τσαλδάρης 6 (1), Ουέλς 12 (1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης, Ταπούτος 7 (1), Ρόμπινσον 16 (1).