Φίλλιπος Βέροιας – Δόξα Λευκάδας 74-83 – Δείτε τη βαθμολογία

Νίκη -Play offs έκανε η Δόξα Λευκάδας στη Βέροια εναντίον του τοπικού Φίλιππου, με την ομάδα του Φώτη Τακιανού, να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, από την αρχή με μικρές διαφορές βέβαια, αλλά δεν απειλήθηκε καθόλου σε όλο τον αγώνα.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού, είχαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τα ηνία της, επιχειρώντας μάταια στα πρώτα 25 λεπτά να πάρουν κάποια διαφορά, η οποία θεωρητικά θα τους έδινε πλήρη ασφάλεια (46-54).

Με ένα επιμέρους σκορ 5-11, ωστόσο, στα επόμενα τρία λεπτά, κατάφεραν να ξεφύγουν σε απόσταση 14 πόντων και έμοιαζαν να «καθαρίζουν» με την υπόθεση νίκης, αλλά οι πάντοτε αξιόμαχοι γηπεδούχοι, πέτυχαν ένα σερί 8-0 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, δείχνοντας πως είχαν «σφυγμό» (59-65).

Η διαφορά μειώθηκε μέχρι και στους πέντε πόντους, όταν και ο Φίλιππος μείωσε σε 68-73, με τέσσερα λεπτά να απομένουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν του επέτρεψαν να πλησιάσει περαιτέρω, με ένα τρίποντο στα 60″ πριν το φινάλε να «σφραγίζει» την επιτυχία τους (70-81). Το υπολοιπόμενο διάστημα, αποδείχθηκε τυπικής διαδικασίας και η Δόξα πανηγύρισε ένα μεγάλο για την ίδια «διπλό».