Α1 γυναικών: Αήττητο ντάμπλ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 38-50 στη Λεωφόρο και κατέκτησε το πρωτάθλημα με 4-0 νίκες κόντρα στις “πράσινες”. Αήττητο double για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, σε ένα ματς που διεκόπη για 45′.

Ο Ολυμπιακός έβαλε τον ιδανικό επίλογο σε μια ονειρεμένη χρονιά, αφού μετά το Κύπελλο Ελλάδας στη Λευκάδα, η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη κατέκτησε αήττητη το πρωτάθλημα, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με σκορ 38-50 και κάνοντας το 4-0 στις αναμετρήσεις με τις “πράσινες”.

Το παιχνίδι διεκόπη για 45′ στα 5’33” για το τέλος του ματς, όταν η αποστολή των φιλοξενούμενων έφυγε τρέχοντας στα αποδυτήρια αφού οι φίλοι του Παναθηναϊκού εκτόξευαν αντικείμενα στον πάγκο τους! Οι διαιτητές του γηπέδου διέταξαν εκκένωση της Λεωφόρου για να συνεχιστεί ο τελικός που βρήκε νικήτριες τις “ερυθρόλευκες”.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με βασικές τις Αλμπάνεζ, Κυριακοπούλου, Καλέντζου, Ντέλβα και Λύμουρα απέναντι στον Ολυμπιακό των Χατζηνικολάου, Κριστόφερσον, Τζόνσον, Σταμάτη και Χαλιβέρα. Η Ντέλβα ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση των “πράσινων” στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις “ερυθρόλευκες” κάνοντας το 12-12 (8’07”) με έμμεσο τρίποντο μετά το φάουλ της Τζόνσον και φτάνοντας τους 7 πόντους σε αυτό το διάστημα. Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ του 12-15, έχοντας 4/5 τρίποντα (80%), 9 λάθη και 10 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα, αντί 5 του Παναθηναϊκού.

Οι “πράσινες” σούταραν με το… απογοητευτικό 10% πίσω από τα 6μ.75, έχοντας 1/10 τρίποντα ως το 15′ κόντρα στις “ερυθρόλευκες” που διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα παρά την πίεση των γηπεδούχων. Στη συνέχεια η Αλμπάνεζ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του κόουτς Πρέκα (24-23, 17’55”) ωστόσο η Κριστόφερσον πέτυχε συνεχόμενους πόντους στα τελευταία λεπτά και έκανε το 24-27, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος”. Η Αμερικανίδα φόργουορντ-σέντερ είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ στο πρώτο 20λεπτο ενώ το “τριφύλλι” σούταρε 1/11 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Διακοπή και εκκένωση της Λεωφόρου

Ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του και προηγήθηκε με +15 (26-41, 30’40”) με την Μπόνη, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας 1/8 δίποντα και 0/6 τρίποντα! Είναι χαρακτηριστικό ότι η Νταϊάνα Ντέλβα σκόραρε τους μοναδικούς πόντους του “τριφυλλιού” σε αυτό το διάστημα, στο 29’50”! Το ματς διεκόπη στα 5’33” για το τέλος όταν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού άρχισαν να εκτοξεύουν αντικείμενα στον πάγκο των φιλοξενούμενων κι ενώ νωρίτερα ο διαιτητής Γκόντας προειδοποίησε τους ανθρώπους του “τριφυλλιού” για τα υβριστικά συνθήματα που ακούγονταν εν χορώ κατά του προέδρου του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού, Μιχάλη Κουντούρη.

Οι διαιτητές εξήγησαν πως το παιχνίδι θα συνεχιστεί μόνο αν εκκενωθεί το γήπεδο, αλλιώς θα ακολουθούσε οριστική διακοπή σε βάρος των γηπεδούχων. Η Λεωφόρος άδειασε και ο τελικός ξεκίνησε έπειτα από 45′. Ο Παναθηναϊκός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει όταν η Κυριακοπούλου μείωσε σε 38-46 (36’40”) με δυο σερί τρίποντα ωστόσο ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και επικράτησε με 38-50.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 24-27, 26-39, 38-50.

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6 (1), Αυτζή, Αλμπάνεζ 7, Λύμουρα, Σλούκα, Δίελα 3 (3), Πατεράκη, Παντέλη 2, Ντέλβα 12 (13ριμπ.), Κυριακοπούλου 8 (2).

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Σταμάτη 11 (3), Μπόνη 6, Χατζηνικολάου 1 (8ριμπ., 7 λάθη), Μπαλτά 2, Χαλιβέρα 7 (1), Τζόνσον 10 (11 ριμπ.), Κοσμά, Παπαμιχαήλ, Κριστόφερσον 13 (10ριμπ.).

πηγή: sport24.gr