FINAL FOUR ΛΕΥΚΑΔΑ 18-20/3: Την τρίτη θέση ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ

Τη νίκη με σκορ 66-58 απέναντι στον Αθηναϊκό πήρε ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στον μικρό τελικό του Final 4 της Λευκάδας. Οι παίκτριες του Κου Μασλαρινού έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασαν σε μια νίκη γοήτρου που τους έδωσε τη Τρίτη θέση στη διοργάνωση του κυπέλλου. Οι δύο ομάδες μόνο αδιάφορες δεν έδειχναν να είναι και κάθε άλλο παρά ανιαρό ματς δεν ήταν αυτός ο μικρός τελικός. Οι δύο μονομάχοι έπαιξαν δυνατά και φαινόταν πως ήθελαν από κοινού να κλείσουν με νίκη το ταξίδι τους στο νησί μας.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας πάρει προβάδισμα 3-9 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά οι αθλήτριες του Κου Καλογερόπουλου πήραν τη κατάσταση στα χέρια τους κι έδειχναν να έχουν το πρώτο λόγο. Πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο το σκορ ήταν 34-27 υπέρ του Αθηναϊκού. Ο μέτριος ΠΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου αντέδρασε στο δεύτερο βγάζοντας στο παρκέ εγωισμό. Με πρώτο βιολί την εξαιρετική Σταυρίδου, που έβαλε τους 17 από τους 25 πόντους της στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε μια μεγάλη ανατροπή κι εν τέλει πήρε μια μεγάλη νίκη με σκορ 58-66.

Το σημαντικότερο στοιχείο αυτού του αγώνα ήταν πως καμία από τις δύο ομάδες δεν αντιμετώπισε την αναμέτρηση σαν αγγαρεία κι έτσι ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό της Λευκάδας αλλά κι αυτοί που είδαν το ματς από τη τηλεόραση ευχαριστήθηκαν τον αγώνα. Ήταν σίγουρα μια πολύ καλή αρχή της τελευταίας μέρας του τουρνουά κι ένα καλό πρόγευμα πριν τον μεγάλο τελικό.

Μετά και το πέρας του Final 4 οι δύο ομάδες στρέφουν το ενδιαφέρον τους στα play off του πρωταθλήματος που ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ θα βρει απέναντί του την ΝΙΚΗ Λευκάδας κι ο Αθηναϊκός τον Πρωτέα Βούλας.

Διαιτητές: Βαρδάλος-Δημόπουλος-Λιότσος
Δεκάλεπτα: 16-12, 34-27, 44-43, 58-66
Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 12 (1), Σιδεράκη, Σπαθάρου 14 (2), Σταμάτη, Λουκάτου, Κλίτσα, Κεχαγιά 7, Ντάναμ 20 (13ρ), Νίξινα 2, Ντάνιελ 3 (1).
ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Κυρατζη, Τελίδου 9 (1τρ, 5ασ), Ρέντμον 7 (1), Σπανίδου 3, Τζουγκράκη, Σταυρίδου 25 (3), Κατωπόδη 2, Ταρπάγκου, Κλέμονς 18, Διαμαντίδου, Κοντογεώργου 2