Δόξα Λευκάδας| Ήττα από Νίκη Βόλου 71-73

Μέσα από τα χέρια της έχασε τη νίκη η Δόξα Λευκάδας από τη Νίκη Βόλου εντός έδρας, καθώς ηττήθηκε με 71-73 σε ένα παιχνίδι που 2 λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά στο σκορ με 66-57, όμως ένα 12-0 των φιλοξενούμενων έφερε τα πάνω κάτω στο ματς.

Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα έμοιαζαν ισορροπημένα για τις δύο ομάδες, κάτι που φαίνεται από τη διακύμανση και του σκορ. Ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, ο Ξενιτίδης πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους για τη Δόξα Λευκάδας, με αποτέλεσμα η Νίκη να βρεθεί ακόμη και με 14 πόντους πίσω στο σκορ, ενώ η διαφορά ήταν σταθερά υπέρ της Δόξας με 8-10 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς και στο 4ο δεκάλεπτο, αφού ήταν μπροστά στο σκορ με (66-57), 2:27 πριν τη λήξη της αναμέτρησης, όμως μ’ ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 οι φιλοξενούμενοι, έφεραν τα πάνω κάτω και να προηγηθούν με τρεις, 15” πριν το φινάλε, για να έχουμε το τελικό 71-73 που γράφτηκε από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-36, 53-42, 71-73

Δόξα Λευκάδας (Κασαπίδης): Σιπητάνος 13 (2), Κοντούδης 16, Πολυμένης 1, Λαζάρου 7, Τζακόπουλος 8 (1), Ξενιτίδης 17 (3), Κωνστανινόπουλος 5 (1), Κατσαούνης, Σταματέλος 4 (1)

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος-Μαύρος): Κωστούλας 6, Βερτζάγιας 12, Διγενής 3, Ευτυχίδης, Κουτίνας 22, Μπουσκολίτης 7 (1), Τάσσος 5, Σαριμπαλίδης 2, Φιλιππόπουλος, Λόλας 16, Μπούρας, Δελετζές