Ένα γεμάτο Σαββατοκύριακο για το Γυμναστικό Σύλλογο Λευκάδας

Σε δύο αθλητικά συμβάντα έλαβε μέρος ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας το Σαββατοκύριακο 22 & 23/02/20. Το ένα ήταν ημερίδα κλειστού στίβου στην Πάτρα και το άλλο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου στα Τρίκαλα.

Το Σάββατο 22/02, 14 αθλητές και αθλήτριες συμμετείχαν σε μία ακόμη ημερίδα κλειστού στίβου στο Κλειστό προπονητήριο της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βορ. Πελλοπονήσου στην Πάτρα και τα πήγαν πάλι περίφημα, αφού βελτίωσαν πολύ τις επιδόσεις τους και κέρδισαν τρία αγωνίσματα, ενώ, είχαν και πολύ καλά πλασαρίσματα. Πιο αναλυτικά:

• Η Βασιλική Λογοθέτη κέρδισε το νέο αγώνισμα του τετραπλούν Κ16 με επίδοση 12,93μ που αποτελεί ατομικό ρεκόρ που αν το καταφέρει και στον ανοικτό στίβο θα αποτελεί όριο πρόκρισης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16. Η ίδια αθλήτρια αγωνίστηκε και στα 60μ εμπ Κ16, όπου με χρόνο 10’’09 κατέλαβε την 4η θέση.
  • Ο Άγγελος Τσούτσης κέρδισε επίσης το μήκος Κ16 με άλμα στα 5,68μ, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και βρίσκεται πολύ κοντά στο όριο πρόκρισης (5,80μ). Επίσης στο τετραπλούν Κ16 κατέλαβε την 4η θέση με άλμα στα 14,07μ, επίδοση που επίσης βρίσκεται κοντά στο όριο πρόκρισης (14,30μ).
  • Ο Αναστάσης Μαργέλης κέρδισε τον αγώνα των 60μ Κ18 με χρόνο 7’’60 και μένοντας κοντά στο ρεκόρ του.
  • Ο Κων/νος Φυτόπουλος αγωνίστηκε σε μήκος και ύψος. Στο μήκος με ατομικό ρεκόρ 6,22μ κατέλαβε τη 2η θέση και στο ύψος με άλμα στα 1,64μ κατέλαβε την 4η θέση.
  • Ο Ντόριαν Χότζα δείχνει έτοιμος για κάτι καλύτερο, αφού κατέβασε κι άλλο το χρόνο του σημειώνοντας 7’’32 στα 60μ Ανδρών, δημιουργώντας αισιοδοξία για ένα καλό πλασάρισμα το επόμενο Π/Σ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού στο ΣΕΦ.
  • Ατομικό ρεκόρ σημείωσε και η Ιωάννα Μέρελη στο μήκος Κ16 με άλμα στα 4,53μ που της έδωσε και την 4η θέση, όντας μικρότερη από την ηλικία της κατηγορίας.
  • Ο Σπύρος Πολίτης με μέτρια κούρσα στα 60μ εμπ έγραψε χρόνο 10’’04 και κατέλαβε την 4η θέση και στο τετραπλούν με επίσης μέτρια άλματα κατέλαβε την 5η θέση με επίδοση 13,79μ.
  • Ο Ηλίας Δρουκόπουλος στον πρώτο του αγώνα 60μ εμπ. με χρόνο 13’’06 κατέλαβε την 4η θέση.
  • Ο Τηλέμαχος Μεσσήνης επίσης βελτίωσε το χρόνο του στα 60μ Κ18, όπου με 8’’26 κατέλαβε την 5η θέση.
  • Η Εύα Καββαδά στα 60μ Κ18 δεν κατάφερε την κούρσα που περίμενε, παρ’ όλα αυτά κατέβασε το χρόνο της κατά 7/100, σημειώνοντας 8’’33 και κατέλαβε την 6η θέση.
  • Τέλος, την 11η θέση κατέλαβαν οι Μιργιάνα Βαλλιανάτου και Ιωάννα Βλάχου σε 60μ Κ16 και μήκος Κ16 με επιδόσεις 8’’78 και 4,23μ αντίστοιχα.

Η αυλαία πέφτει για τη χειμερινή σεζόν την Παρασκευή και Σάββατο 28&29/02/20 με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο ΣΕΦ, όπου θα λάβουν μέρος η Γεωργιάννα Ιωακειμίδη στο άλμα εις ύψος, ο Κων/νος Φυτόπουλος στο μήκος, ο Ντόριαν Χότζα στα 60μ και φυσικά μετά από επιλογή βάσει χρόνου ο Βασίλης Γράψας στα 60μ Κ16.