Β΄ Εθνική: Ηττήθηκε η Δόξα Λευκάδας

Ο ΠΑΣ δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει στα Ιωάννινα την ΧΑΝΘ με 89-74, με το μεγάλο βήμα προς την άνοδο να γίνεται από τις Καβάλα και Γέφυρα.

Η Καβάλα πέρασε με ευκολία από την Κομοτηνή, κερδίζοντας τον ΓΑΣ με 73-55, και έτσι έπιασε την Δόξα Λευκάδας, η οποία δεν μπόρεσε να αντισταθεί στους Μαχητές, και ηττήθηκε εύκολα από τα Πεύκα με 66-55.

Ασταμάτητη δείχνει η Γέφυρα, η οποία συμπλήρωσε 9 παιχνίδια αήττητη, κερδίζοντας και στον Λαγκαδά τον Ερμή με 58-54. Στις νίκες επέστρεψε και η Ευκαπρία, η οποία κέρδισε άνετα τον αδύναμο μακριά από την Λαμία, Έσπερο με 83-71, ενώ και ο Αίας Ευόσμου έφτασε τις 4 συνεχόμενες επιτυχίες, κερδίζοντας εύκολα τον ΚΑΟΧ στο κλειστό του Αγίου Παύλου με 87-67. Νίκη παραμονής για τον Πρωτέα Γρεβενών, ο οποίος πέρασε από την Χαλκιδική, κερδίζοντας το Στρατώνι με 73-67, και ουσιαστικά βάζοντας του πολύ δύσκολα για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ την πρώτη του νίκη στο 2020 πέτυχε ο Πολύγυρος, ο οποίος κέρδισε στα Φάρσαλα την τοπική ομάδα με 67-64, και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των 8 συνεχόμενων ηττών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η νίκη των Μαχητών αφιερώνεται στον Δημήτρη Ιατρού (έναν εκ των τριών ιδιοκτητών της ομάδας) του οποίου η σύζυγος έφερε στη ζωή ένα υγιέστατο αγοράκι.



Β’ Εθνική (Βορράς)
19η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :

Ευκαρπία-Έσπερος Λαμίας 83-71
Ερμής Λαγκαδά-Γέφυρα 54-58
Μαχητές Πεύκων-Δόξα Λευκάδας 66-55
Στρατώνι-Πρωτέας Γρεβενών 67-73
ΠΑΣ Γιάννινα-ΧΑΝΘ 89-74
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Αίας Ευόσμου 67-87
Φάρσαλα-Πολύγυρος 64-67
Κομοτηνή-Καβάλα 55-73

Τα φύλλα αγώνα :

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ 54-58
Τα δεκάλεπτα : 20-8, 25-29, 39-41, 54-58
Διαιτητές :Πουρσανίδης Κ.-Τζιοπάνος Γ.-Αναστασιάδης
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Μήνου 5 (1), Αποστολίδης 2 , Μάρουσιτς 19(2) ,Ελευθεριάδης 3(1), Πλιούκας 3(1), Σιωπής 9(1) ,Παρίτσης, Αβοκάτος 3, Θεοδωρίδης 2, Χριστοδούλου 8, Ιατρίδης
ΚΣ Γέφυρας (Καραπιπερίδης) : Μπέγος, Ματενίδης , Μάρτζος 5(1), Αποστολίδης 8, Τζουβάρας 11(1) ,Ονάσογλου 8,Τσακαλέρης7, Κοτσάνος 19, Παπαδόπουλος ,Κολοκοτρώνης.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 66-55
Τα δεκάλεπτα : 17-14, 39-24, 51-37, 66-55
Διαιτητές : Παφίλης-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης
Μαχητές Πευκών (Χατζηκυριακίδης) : Σιπιτάνος 4, Χατζηκυριακίδης 19(3), Γεωργίου 9(2), Κουντουράτζογλου 2, Μαυρίδης 3(1), Ζιάκας 10(3), Κλωνάρας 2, Σικαλίδης, Βαιντερλής 2, Μητσάκης 15(5),Λαζάρου,
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης) : Αναγνωστόπουλος Χ, Βακουφτσής 6, Αργυρός 5(1), Τσιαβές 14, Βαγενάς 6, Χρύσης 6, Αναγνωστόπουλος Γ, 8(1), Βλαχάκης, Βλάχος 6, Σταματελος 4(1), Μαρκόπουλος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΧΑΝΘ 89-74
Τα δεκάλεπτα : 24-21, 55-39, 73-58, 89-74
Διαιτητές : Παγώνης-Μαραμής-Καρακώστας
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος) : Καννής, Νίκας 3, Ντόβας 17 (5), Μαυρογιάννης 17 (2), Ναούμης 16 (4), Δ.Μάντζιος 9, Πάτρας 20, Κωστούλας, Π.Μάντζιος, Γιωτάκης, Τσίρμπας 5 (1)
ΧΑΝΘ (Νικολαϊδης) : Στεφανίδης 14 (1), Απαζίδης 5 (1), Θεοδωρίδης 12 (4), Μπαλάσκας 5 (1), Ιωαννίδης 10, Κουτουξίδης 15 (3), Καραγεωργίου 2, Τσιρλάκης 7,Λογοθέτης, Μαργαριτόπουλος 2, Μερμίγκης 2.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 67-73
Τα δεκάλεπτα : 9-17, 28-39, 43-61, 67-73
Διαιτητές : Κοϊμτζόγλου-Γραικός-Βασιλόπουλος
Στρατώνι (Μύθου): Ψευγοκάς 13(3), Χαλάτσης 13(1), Κυριλλής 14(2), Φώτογλου 6, Σαμαράς 8(1), Ιατρίδης, Κασούρας 2, Δασκαλόπουλος 11
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Σισμάνης, Μαλούτας 22(4), Μιχαηλίδης 9(3), Βλάχος 4, Σπέντζος, Σιλάκος, Τακίδης 7(1), Μαλιούρας 4, Μακρής 19(3), Μπεχλιβανίδης 1, Κλωνάρας 7.

ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ – ΑΙΑΝΤΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 67-87
Τα δεκάλεπτα : 18-25, 35-40, 49-63, 67-87
Διαιτητές : Ελευθεριάδης-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος) : Σερέτης 2, Σμυρλής 10 (2), Λάσκαρης 6, Βρασταμηνός 6 (2), Ι.Φιλοξενίδης 12 (1), Τύπος, Χαρταβέλας 8, Τσίνας, Κασσαμανώλης, Ζαχαρής 12 (2), Γεωργίου 2, Βλαγκόγιας 11.
Αίας Ευόσμου (Ποργιόπουλος) : Γαιτάνης, Μπρούκς, Πετανίδης 4, Πουλιανίτης 15 (3), Νησιώτης 7 (1), Ζώτος 14, Σεκαδάκης 2, Νέσσης 14 (1), Καπινιάρης 16 (2), Στόλης 5, Περιστεράκης 8 (1).

ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΚΑΒΑΛΑ 55-73
Τα δεκάλεπτα :  8-11, 22-33, 33-54, 55-73
Διαιτητές :Δημάδης-Μπακάλης-Ζαχαριάδης
Κομοτηνή (Λεμονίδης) : Χαλήλ 13, Καρκατσέλης 5 (1), Παπανδρεόπουλος, Λεπτοκαρύδης 13 (2), Μαγουλάς 5, Σπέντζος 5, Λεχούδης 8 (1), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας, Σταυριανόπουλος, Καρκατσέλης, Κουτσοβασίιλης, Τσουρμπής.
Καβάλα (Πενταζίδης) : Δοξάκης 8 (1), Αμπαράς 20 (3), Λαμπρόπουλος 12, Αδαμόπουλος 10, Ζώτος 2, Αθανασιάδης 10 (1), Πιεβάλιτσα 5, Φλιάτης 2, Τεπετίδης 4.

ΠΣ ΕΥΚΑΠΡΙΑΣ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 83-71
Τα δεκάλεπτα : 19-15, 39-28, 64-47, 83-71
Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου) : Τουλούπης 9(2), Κιούρκας 8, Χατζημιχαηλίδης 7, Χολέβας 11, Ουλουσίδης 8(1), Απιδόπουλος, Πλεξίδας 5, Χατζίδης, Γκαβέζος 20(2), Βαρίτης 3(1), Πρεδάρης, Χαρτόπουλος 12(1).
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης) : Γκουντγουίν 3(1), Στογιάνοβιτς 12(1), Ρουμελιώτης 10(2), Παπανικολάου, Φίκας 17(2), Τσιμίδης 23, Δαχρετζής 1, Σεργιανάι 2.

ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ – ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 64-67
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 26-37, 43-46, 64-67
Διαιτητές : Τζαφλέρης – Κοντογιαννης – Μπουγλός
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης) : Αλεξανδρής , Καλτσούνας , Βασιλείου , Παπαχρήστος 16(3), Τσούμας 10(1), Βρεττάς 7, Πεταλωτής 12, Ζαχαρής , Μουλάς 2, Παπαδόπουλος , Δέσπος 15, Τσούκας 2.
Πολύγυρος (Τσουρμάς) : Αμπατζίδης 4, Πιπιλιάρης 15, Ντισλής 3(1), Δεληγκάρης, Βλάχος 18(4), Παπαθανασίου 2, Νικολόπουλος 2, Νούκαρης 8(2), Στόικος, Αμουτζάς, Αλεξιάδης 7(1), Γραβάνης 8.

Η Βαθμολογία (σε 19 αγώνες)

1.ΠΑΣ Γιάννινα (17-2) 36
2.Δόξα Λευκάδας (14-5) 33
—————————————
3.ΕΚ Καβάλας (14-5) 33
4.Ερμής Λαγκαδά (12-7) 31
5.ΚΣ Γέφυρας (12-7) 31
6.ΠΣ Ευκαρπίας (11-8) 30
7.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (10-9) 29
8.ΓΣ Φαρσάλων (10-9) 29
9.Πρωτέας Γρεβενών (9-10) 28
10.Αίας Ευόσμου (9-10) 28
11.ΓΑΣ Κομοτηνής (7-12) 26
12.Εσπερος Λαμίας (7-12) 26
—————————————
13.ΧΑΝΘ (7-12) 26
14.ΑΟ Πολυγύρου (7-12) 26
15.Στρατώνι (5-14) 24
16.ΚΑΟ Χαλκιδικής (1-18) 19

Η επόμενη αγωνιστική (20ή, 29/2):

Γέφυρα – Ευκαρπία
Δόξα Λευκάδας – Ερμής Λαγκαδά
Πρωτέας Γρεβενών – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
ΧΑΝΘ – Στρατώνι
Αίας Ευόσμου – ΠΑΣ Γιάννινα
Πολύγυρος – Πευκοχώρι
Καβάλα – Φάρσαλα
Έσπερος Λαμίας – ΓΑΣ Κομοτηνή

Related News

Comments are closed