Δόξα Λευκάδας: Απόδραση….ανόδου από τον Εύοσμο!

Μία φορά χρειάστηκε η Δόξα Λευκάδας να περάσει μπροστά στον αγώνα με τον Αίαντα στον Εύοσμο και ήταν αρκετή ώστε να χαρίσει στην ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη ένα σημαντικό φύλλο αγώνα, που την βάζει για τα καλά στο κόλπο της ανόδου.




Δια πυρός και σιδήρου πέρασε η Δόξα από τον Εύοσμο, κερδίζοντας τον Αία με 61-58, και παίρνοντας μια από αυτές τις νίκες που αποκαλούμε ανόδου. Οι γηπεδούχοι του Φοίβου Γυμνόπουλου είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης για 30 λεπτά (46-42), με την Δόξα να ισοφαρίζει σε 54-54 στο 37′, και να προσπερνάει για πρώτη φορά στο σκορ στα 7” με 59-58, κρατώντας το αποτέλεσμα ως το φινάλε.

Β’ Εθνική (Βορράς)
14η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :

Πολύγυρος-Γέφυρα 68-80 (11/1)
Μαχητές Πεύκων-Ευκαρπία 69-57
Ερμής Λαγκαδά-Φάρσαλα 72-65
Στρατώνι-Κομοτηνή 57-78
ΠΑΣ Γιάννινα-Καβάλα 64-61
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Έσπερος Λαμίας 79-74
Αίας Ευόσμου-Δόξα Λευκάδας 58-61
ΧΑΝΘ-Πρωτέας Γρεβενών 77-65

Τα φύλλα αγώνα :

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ – ΕΥΚΑΡΠΙΑ 69-57
Τα δεκάλεπτα : 18-8, 41-24, 56-39, 69-57
Διαιτητές : Τζιοπάνος Ν.-Λουλουδιάδης-Αναστασιάδης
Μαχητές Πευκών (Χατζηκυριακίδης)  : Σιπιτάνος 8(1), Χατζηκυριακίδης 7(1), Γεωργίου 8(2), Κουντουρατζογλου 13(1), Μαυρίδης 7, Ζιάκας 8(2), Κλωνάρας 6, Βαιντερλής 2, Μητσάκης 10, Λαζάρου, Σπρίτζιος,
Ευκαρπία (Νίκου) : Τουλούπης 8, Κιούρκας 5, Χατζημιχαηλίδης 14, Χολέβας, Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 4, Χατζίδης 6, Γκαβέζος 4, Κοσμίδης, Βαρίτης 8, Πρεδράρης 4 Χαρτόπουλος 2.

ΧΑΝΘ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 77-65
Τα δεκάλεπτα :13-18, 34-33, 51-46, 77-65
Διαιτητές :Παπαγεωργίου Κυρ.-Παπαγερίδης-Μελανίδης
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης)  : Στεφανίδης 15 (2), Απαζίδης 14 (1), Θεοδωρίδης 11 (2), Κουτουξίδης 15, Καραγεωργίου 17, Τσιριλάκης 2, Μερμήγκης, Βαζούκης 3 (1)
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης) : Σισμάνης 5, Μαλούτας 11 (1), Μιχαηλίδης 11 (3), Βλάχος 12, Μπέσσας 2, Τακίδης 2, Μαλιούρας 3, Μακρής 8 (2), Πεχλιβανίδης 3 (1), Κλωναράς 8

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ 57-78
Τα δεκάλεπτα : 18-23,29-34,44-57,57-78
Διαιτητές : Θεοδώρου -Τσιρτσιμαλης -Κουκουλεκιδης
Στρατώνι (Μύθου) : Ψευτογκάς 2, Χαλάτσης 8(1),Μπαρζού, Κυριλής 5,Καραδήμας, Φωτόγλου 12,Σαμαράς 11(2), Ιατρίδης, Θυμνιός 5,Δασκαλόπουλος 14
Κομοτηνή (Λεμονίδης) : Καρκατσέλης 5(1), Λεπτοκαρίδης 9(1), Μαστροδημήτρης 3,Παλάσκας 11(3), Τσιρώζης, Λεχούδης 12,Κουτσοβασίλης 5(1), Μαγουλάς 14(4), Σπέντζος 3(1), Χαλήλ 9, Τσουμπρής, Σταυριανόπουλος 7(1).

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΦΑΡΣΑΛΑ 72-65
Τα δεκάλεπτα :18-14, 38-27, 49-47, 72-65
Διαιτητές :Παφίλης-Τσιαπλής-Ντόγκας
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Μήνου, Αποστολίδης 3 (1), Μάρουσιτς 35 (2), Ελευθεριάδης, Πλιούκας 8 (2), Σιώπης 9, Θεοδωρίδης 15, Χριστοδούλου, Παρίτσης 2
Φάρσαλα (Γιασσάρης) : Στάνκοβιτς, Παπαχρήστος 10, Τσούμας 2, Βρέττας 8, Πεταλωτής 18, Μουλάς 2, Δέσπος 15, Τσούκας 10 (1).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΚΑΒΑΛΑ 64-61
Τα δεκάλεπτα : 18-18, 41-33, 54-42, 64-61
Διαιτητές :Πιτσίλκας-Ζαχαρής-Τσουμαχίδης
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος) : Ντόβας 6 (1), Μαυρογιάννης 16 (4), Καραγκιολίδης 8 (2), Ναούμης 18 (4), Μάντζιος, Πάτρας 5 (1), Κωστούλας, Μανάκας 11, Γιωτάκης, Τσίρμπας.
Καβάλα (Πενταζίδης) : Δοξάκης, Λαμπρόπουλος 11 (1), Αθανασιάδης 2, Αμπαράς 11 (2), Πιεβάλιτσα 13 (3), Φλιάτης 7, Ντάλος 10, Αδαμόπουλος 4, Τεπετίδης 2.

ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 79-74
Τα δεκάλεπτα :16-15,38-34, 65-49, 79-74
Διαιτητές : Αγραφιώτης Τζ.-Σαρακενίδης-Τσάνταλη
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος) : Σερέτης ,Σμυρλής 2, Φιλοξενίδης Κώστας 21 (3), Βρασταμηνός 1, Φιλοξενίδης Γιάννης 12 (1),Τύπος, Χαρταβέλλας 6, Λάσκαρης, Ζάχαρης 9(1), Γεωργίου 6, Βλαγκόγιας 22(1)
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης) : Γκόντγουιν 5(1), Μούτσα 14,  Στογιάνοβιτς 9, Ρουμελιώτης 23(4), Παπανικολάου 2, Φυκάς 5(1), Τσιμίδης 8, Δαχρετζής 5(1), Γκιρίτσης, Μαντζούκας 3(1).

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 58-61
Τα δεκάλεπτα : 14-8, 29-25, 46-42, 58-61
Διαιτητές : Παγώνης-Μαραμής-Μπούγλος Π.
Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος-Κόρκας) : Μπρουκς 11(2), Περιστεράκης 12(1), Πετανίδης 4, Ζώτος 13(1), Σεκαδάκης, Καπινιάρης 7(1), Πουλιανίτης 7(1), Κατσαούνης, Στόλης 4
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης) : Βακουφτσής 20, Αργυρός, Τσιαβές 12(2), Βαγενάς 5(1), Χρύσης 14(2), Αναγνωστόπουλος Γ., Βλαχάκης, Βάνης 6, Σταματέλος 1, Μακρόπουλος, Αναγνωστόπουλος Χ. 3(1).

Η Βαθμολογία (σε 14 αγώνες)

1.ΠΑΣ Γιάννινα (13-1) 27
2.Δόξα Λευκάδας (11-3) 25
—————————————
3.ΕΚ Καβάλας (10-4) 24
4.Ερμής Λαγκαδά (9-5) 23
5.ΠΣ Ευκαρπίας (9-5) 23
6.ΓΣ Φαρσάλων (8-6) 22
7.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (7-7) 21
8.ΚΣ Γέφυρας (7-7) 21
9.ΓΑΣ Κομοτηνής (6-8) 20
10.ΑΟ Πολυγύρου (6-8) 20
11.Αίας Ευόσμου (5-9) 19
12.Στρατώνι (5-8) 19
—————————————
13.Εσπερος Λαμίας (5-9) 19
14.Πρωτέας Γρεβενών (5-9) 19
15.ΧΑΝΘ (5-9) 19
16.ΚΑΟ Χαλκιδικής* (1-11) 13

*Έχει -2 βαθμούς από το περσινό πρωτάθλημα

Η επόμενη αγωνιστική (15η / 19/1)

Ευκαρπία – Ερμής Λαγκαδά
Φάρσαλα – ΧΑΝΘ
ΓΑΣ Κομοτηνή – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Καβάλα – Στρατώνι
Έσπερος Λαμίας – ΠΑΣ Γιάννινα
Γέφυρα – Πευκοχώρι
Δόξα Λευκάδας – Πολύγυρος
Πρωτέας Γρεβενών – Αίαντας Ευόσμου

Related News

Comments are closed