Δόξα Λεύκαδας: Δεν ολοκλήρωσαν μια τρελή ανατροπή οι γηπεδούχοι!!

Στη Λευκάδα διεξήχθη ένα από τα πιο περίεργα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής, με τον ΠΑΣ να παίρνει τη νίκη με 72-65, σε μια αναμέτρηση που είχε τρομερές διακυμάνσεις.



Συγκεκριμένα οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με 20-4 στο 10′ και 34-9 λίγο αργότερα, για να επιστρέψει η Δόξα Λευκάδας και να προσπεράσει μάλιστα με 55-54 στο 34′, σημείο που έχασε με πέντε φάουλ τον Τσιαβέ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη. Στη Λαμία, υπήρξε ένα ίδιο παιχνίδι με το περσινό, με τον Έσπερο να παίρνει τη νίκη με 75-74 απέναντι στους Μαχητές Πευκών, χάρη σε μια βολή του Ρουμελιώτη.

Στο 2/2 έφτασαν ΧΑΝΘ και Φάρσαλα, ενώ τεράστιο διπλό πήρε η Ευκαρπία στην Κομοτηνή με 79-75. Πρώτη νίκη και για Καβάλα και Στρατώνι, ενώ εύκολα ο Πρωτέας κέρδισε στα Γρεβενά τον αδύναμο ΚΑΟΧ.

 

Β’ Εθνική (Βορράς)
2η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :

Κομοτηνή-Ευκαρπία 75-79
Καβάλα-Ερμής Λαγκαδά 79-75
Έσπερος Λαμίας-Μαχητές Πειραματικό 75-74
Γέφυρα-Στρατώνι 81-68
Δόξα Λευκάδας-ΠΑΣ Γιάννινα 65-72
Πρωτέας Γρεβενών-ΚΑΟ Χαλκιδικής 83-50
ΧΑΝΘ-Πολύγυρος 72-66
Φάρσαλα-Αίας Ευόσμου 73-57

Τα φύλλα αγώνα :

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ 75-74
Τα δεκάλεπτα  : 17-19, 35-40, 58-56, 75-74
Διαιτητές: Φακίτσας-Τσουμαχίδης-Ξέρας
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 5, Μούτσα 8 (1), Στογιάνοβιτς 13 (1), Ρουμελιώτης 19 (4), Παπανικολάου, Τσιμίδης 21 (1), Δαχρετζής 6, Μαντζούκας 3.
Μαχητές Πειραματικό (Χατζηκυριακίδης): Σιπητάνος 4, Χατζηκυριακίδης 22 (2), Γεωργίου, Κουντουρατζόγλου 14 (1), Μαυρίδης 8, Ζιάκας 2, Κλωνάρας 8 (1), Σικαλίδης 9, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 5 (1)

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 73-57
Τα δεκάλεπτα: 24-11, 45-27, 64-42, 73-57.
Διαιτητές: Γερακίνης-Μαραμής-Παζώλης
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης-Ρίζος): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 13 (1), Τσούμας Σ. 4, Βρεττάς 15 (2), Πεταλωτής 9 (1), Μουλάς 7, Δέσπος 14, Τσούκας 11 (2).
Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος-Κόρκας): Αγραφιώτης 2, Μπρουκς 2, Καπινιάρης 6, Λαζαρίδης 8 (2), Μπαλτζόπουλος 12 (1), Κατσαούνης 2, Πετανίδης, Πουλιανίτης 8 (1), Νησιώτης , Ζώτος 12, Σεκαδάκης 2, Περιστεράκης 3

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 81-68
Τα δεκάλεπτα :  22-18, 45-41, 60-56, 81-68
Διαιτητές : Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου-Εκίζογλου
ΚΣ Γέφυρας (Μελετιάδης) : Μπέγος 2, Ματενίδης 8(1), Μάρτζος 19(3), Αποστολίδης 2, Τζουβάρας 3(1), Κιουρτζίδης, Ευστσθιάδης, Ονάσογλου 2, Τσακαλέρης 17, Μασάδης,  Κοτσάνος 13, Κολοκοτρώνης 15(3).
Στρατώνι (Μύθου) : Ψευτογκάς 2, Χαλάτσης 12(2), Μπαρζού 9 , Κυριλής 14(1), Φώτογλου 13(1), Σαμαράς 2, Θυμνιός 7, Κασούρας 2, Δασκαλόπουλος 7, Κατάνος.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 65-72
Τα δεκάλεπτα: 4-20, 17-38, 47-54, 65-72.
Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου Γ.
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 13 (1), Αργυρός 4, Τσιαβές 21 (3), Βαγενάς 13 (1), Αναγνωστόπουλος Γ. 11, Αναγνωστόπουλος 3 (1), Σταματέλος, Βάνης, Βλαχάκης. ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 5 (1), Ντόβας 17 (5), Μαυρογιάννης 9 (1), Καραγκιολίδης 5 (1), Ναούμης 8 (2), Μάντζιος 2, Πάτρας 10 (1), Κωστούλας, Μανάκας 13, Γιωτάκης, Τσίρπας 3(1)

ΚΑΒΑΛΑ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 79-75
Τα δεκάλεπτα :21-19, 50-32, 65-50, 79-75
Διαιτητές : Ταρενίδης Στ.-Παπαγερίδης-Χρυσάφης
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης, Αδαμόπουλος 16, Λαμπρόπουλος 19 (1), Σαββίδης, Αθανασιάδης 7, Αμπαράς 16 (3), Πιεβάλιτσα 3 (1), Φλιάτης 14 (1), Νταός 4 (1), Τεπετίδης Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 8 (1), Αποστολίδης 5 (1), Μάρουσιτς 29 (2), Ελευθεριάδης, Πλιούκας 3, Σιώπης 5 (1), Παρίτσης 8 (2), Καραμανώλης, Μπακάλης, Θεοδωρίδης, Χριστοδούλου 16, Ιατρίδης

ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΕΥΚΑΡΠΙΑ 75-79
Τα δεκάλεπτα : 27-23, 41-38, 60-61, 75-79
Διαιτητές: Δημάδης-Μπακάλης-Ζαχαριάδης
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 18 (2), Παλάσκας, Τσουμπρής 2, Λεχούδης 15 (1), Καρκατσέλης, Κουτσοβασίλης 13 (3), Ναλμπάντης, Παπανδρεόπουλος 13 (2), Σπέντζος 5, Χαλίλ 9.
Ευκαρπία (Νίκου): Περβάρης 7 (1), Τουλούπης, Γκαβέζος 12 (1), Κιούρκας 13 (3), Χαρτόπουλος 3 (1), Χατζημιχαηλίδης 5 (1), Βαρίτης 2, Χολέβας 4 (1), Απιδόπουλος 3 (1), Πλεξίδας 21 (2), Χατζίδης 9 (1).

ΧΑΝΘ – ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 72-66
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 18-19, 19-19, 72-66
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Ντούρας-Χατζηχαρίσης
XANΘ (Νικολαΐδής): Βαζούκης 3(1), Στεφανίδης 19(4), Απαζίδης 12 Θεοδωρίδης 9(1), Μπαλάσκας 2, Ιωαννίδης 7, Κουτουξίδης 7, Καραγεωργίου 1, Τσιριλάκης 8, Λογοθέτης 2, Μαργαριτόπουλος, Μέρμηγκας
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 2, Ντισής 12(2), Βλάχος 3(1), Στόικος, Παπαθανασίου, Νικολόπουλος, Νούκαρης 29(5), Αμούτζιας 4, Αλεξιάδης 3(1), Γραβάνης 14(2).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΚΑΟΧ 83-50
Τα δεκάλεπτα: 16-9, 42-20, 56-36, 83-50
Διαιτητές: Λόρτος-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ιωάν.
Φ.Ο.Πρωτέας (Μουρουζιδης): Τζιουβάρας 3, Σισμάνης 5(1), Μαλούτας 11(3), Μιχαηλίδης 8(1), Βλάχος 11, Μπέσσας 2, Συλλάκος 4, Τακίδης 4, Πελίγκος 8(1), Πεχλιβανίδης 2, Μακρής 18(2), Κλωνάρας 7(1)
K.Α.Ο. Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης 4, Σμυρλής 5(1), Φιλοξενίδης 6, Βλαγκόγιας ,Βρασταμηνός , Λασκάρης 6(2), Τογανίδης 13, Κωνσταντινίδης 10, Ζαχαρής 4,Κανάκογλου, Χαρταβέλλας 2

Η Βαθμολογία (σε 2 αγώνες) :

1.ΧΑΝΘ (2-0) 4
2.Φάρσαλα (2-0) 4
—————————–
3.ΠΑΣ Γιάννινα (2-0) 4
4.Πρωτέας Γρεβενών (1-1) 3
5.Δόξα Λευκάδας (1-1) 3
6.ΚΣ Γέφυρας (1-1) 3
7.Κομοτηνή (1-1) 3
8.Καβάλα (1-1) 3
9.Μαχητές Πευκών (1-1) 3
10.Πολύγυρος (1-1) 3
11.Έσπερος Λαμίας (1-1) 3
12.Ευκαπρία (1-1) 3
—————————–
13.Στρατώνι (1-1) 3
14.Ερμής Στρατώνι (0-2) 2
15.Αίας Ευόσμου (0-2) 2
16.ΚΑΟΧ (0-2) 2

Η επόμενη αγωνιστική (3η, 20/10)

Ευκαρπία – Καβάλα
Ερμής Λαγκαδά – Έσπερος Λαμίας
Μαχητές Πειραματικού –  Γέφυρα
Στρατώνι – Δόξα Λευκάδας
ΠΑΣ Γιάννινα – Πρωτέας Γρεβενών
ΚΑΟΧ – ΧΑΝΘ
ΑΟ Πολυγύρου – Αίας Ευόσμου
Φάρσαλα – ΓΑΣ Κομοτηνή

Related News

Comments are closed