Το 80% του Ολυμπιακού και οι δύο φορές του ΠΑΟΚ – Νίκος Μποζιονέλος!

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται για πρώτη φορά σε θέση να υπερασπιστεί, σε ρεβάνς εκτός έδρας, ισοπαλία 2-2 στην Τούμπα. Συνολικά δε σε άλλες τέσσερις περιπτώσεις, σε διπλά νοκ άουτ ματς, ξεκίνησε με ισοπαλία στη Θεσσαλονίκη και η επιτυχία ήταν εξ ημισείας: δύο αποκλεισμοί (ο ένας από την Μπάγερν στα πέναλτι το ’83 και ο άλλος από την Ντεμπρετσένι με 0-0) και ισάριθμες προκρίσεις: 1-0 τη Μαλίν το ’91 (με γκολ του Στέφανου Μπορμπόκη στο 85’) και 2-2 με τη Μέταλουρχ στο Ντόνετσκ το ’05.

Ο δε Αγιαξ άλλες έξι φορές πήρε 2-2 εκτός και κλήθηκε να πάρει την πρόκριση στο Αμστερνταμ αλλά στις τέσσερις τα κατάφερε. Απέτυχε το ’82 με ήττα 2-1 από τη Σέλτικ και… πρόσφατα σχετικά, το ’15 με 3-2 από τη Ραπίντ Βιέννης. Χμ…

Ο Ολυμπιακός έκανε το… καθήκον του, όπως και ο Σα, στην Πόλη ενάντια στην Μπασάκσεχιρ και το 1-0 του δίνει 80% πιθανότητες πρόκρισης σύμφωνα με το… παρελθόν: 4/5 φορές προκρίθηκε. Το ’65 με την Ομόνοια (1-1), το ’92 με τη Μονακό (0-0), το ’12 με τη Ρούμπιν Καζάν (1-0) κι το ’16 με την Αρούκα (2-1, στην παράταση όμως). Μόνη του αποτυχία ήταν, μετά τη Ρούμπιν, με τη Μέταλιστ: νίκησε με γκολ του Φουστέρ στο Χάρκοβο αλλά ηττήθηκε με 2-1 στο Καραϊσκάκη, αν και είχε προηγηθεί με τον Μαρκάνο και κρατούσε το εν λόγω σκορ ως το 81ο λεπτό.

Εξ αυτών βέβαια, πλέον… θριαμβευτική ήταν η νίκη στο Μονακό με γκολ του Γιώργου Βαΐτση στο 88ο λεπτό και με τους «ερυθρόλευκους» να… ξενίζουν αφού φορούσαν, εκείνο το αξέχαστο βράδυ, μπλε εμφάνιση.

Η Μπριζ έχει κάνει το 3/3 εντός συνόρων (με 11-1 γκολ) αλλά με την Ντινάμο δυσκολεύτηκε αρκετά και νίκησε χάρη σε πέναλτι (1-0). Οι Βέλγοι άλλες δέκα φορές ξεκίνησαν σειρά διπλών νοκ άουτ αγώνων με νίκη 1-0 στο πρώτο εντός και τα κατάφεραν… στις μισές. Όχι και η καλύτερη επίδοση, την τελευταία ανάλογη φορά είχαν ηττηθεί με 3-0 στο «Μεστάγια» από τη Βαλένθια το ’09. Ανάμεσα στα… παραδείγματα και το αλήστου μνήμης 0-0 με τον Παναθηναϊκό, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, το ’94. Εκτός του ότι η τηλεοπτική μετάδοση του ματς πέρασε από χίλια… κύματα (για να μεταδοθεί, τελευταία στιγμή, από το «ομόσταυλο» Star αλλά για τους εκτός Αττικής κατοίκους συνδέθηκε μετά το 25ο λεπτό, αφού το στάδιο γέμισε!), οι «πράσινοι» του Χουάν Ραμόν Ρότσα είχαν τρομερές ευκαιρίες αλλά και δύο δοκάρια με τους Αλεξούδη και Δώνη, φορώντας φανέλα που φορέθηκε για μια και μοναδική φορά. Και θεωρήθηκε… γρουσούζικη.

Διαβάστε ΕΔΩ το πλήρες άρθρο και προγνωστικά τριημέρου, γράφει ο Νίκος Μποζιονέλος