Νίκη Λευκάδας: Ήττα από Δάφνη Αγ.Δημητρίου, με 70-66

«Μαραθώνιος» και το φετινό ματς της Νίκης Λευκάδας με την Δάφνη Αγίου Δημητρίου, το οποίο κρίθηκε στη δεύτερη παράταση. Μετά τις έξι περσινές παρατάσεις, φέτος ο νικητής ήταν διαφορετικός, με τις «πορτοκαλί» να φεύγουν με τη νίκη από την Λευκάδα με σκορ 66-70.

Οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα 20-25 λεπτά, με την ομάδα μας να επιστρέφει στο δεύτερο ημίχρονο και με πολύ δυνατή άμυνα να περνάει μπροστά με 52-49. Ένα αντιαθλητικό φάουλ αξιοποιήθηκε πλήρως από την Δάφνη, η οποία πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους, με την Ε. Τσινέκε να ισοφαρίζει με μια βολή σε 53-53 και να οδηγεί το ματς στην παράταση. Αντίστοιχα ισοφάρισε και η Γουόκερ με εύστοχο λέι-απ στο τέλος της πρώτης παράτασης, με την ομάδα μας να μην μπορεί να ακολουθήσει στην δεύτερη παράταση και να γνωρίζει την ήττα με 66-70.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα μας απομακρύνεται από την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, κρατάει όμως την τύχη στα χέρια της για την τέταρτη θέση και την είσοδο στα πλέι-οφ.

Δεκάλεπτα: 13-21, 26-33, 44-44, 53-53, 64-64, 66-70

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας-Ζαβιτσάνος): Τσινέκε Κ. 5 (1), Τσινέκε Ε. 19 (1), Σύρρα, Παπαμιχαήλ 2, Γουόκερ 23 (2), Μπαλτά, Σμιθ 12, Νάιτ 5,

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Τζέιμς 8, Αλεξανδρή 16 (2), Σουλτάνη 6, Γούναρη 4, Τσίντομ 22, Μπράουν 14 (1)