Final Four Χανιά| Στάθηκε άξια η Νίκη Λευκάδας στον τελικό – Ήττα 78-69 από τον πανίσχυρο Ολυμπιακό

Πολύ άξια στάθηκε η Νίκη Λευκάδας στο μεγάλο τελικό του 20ου final 4 στα Χανιά, παρά την ήττα από τον πανίσχυρο και αήττητο για 105 παιχνίδια Ολυμπιακό με σκορ 78-69. Έβαλε δύσκολα στις “ερυθρόλευκες” η Νίκη Λευκάδας που μείωσε μέχρι και στους 5(50-45) στην τρίτη περίοδο. Μόνο και μόνο η συμμετοχή στον τελικό είναι σαν να το πήρε.

Τον κοίταξε στα μάτια και δεν τον φοβήθηκε από την αρχή της αναμέτρησης η Νίκη Λευκάδας, τον Ολυμπιακό, που έκανε ένα ξέσπασμα στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου που έκλεισε 24-15. Στο δεύτερο οι “ερυθρόλευκες” αύξησε τη διαφορά στο +14(38-24), για να κλείσει το ημίχρονο με +16(45-29).

Αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό η Νίκη Λευκάδας στο γ΄ δεκάλεπτο και με επιμέρους 16-5, με τη Νάιτ να είναι κορυφαία έφερε τη διαφορά στους 5 πόντους(50-45) και ήρθαν περίεργες σκέψεις μπας και… αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε την εμπειρία του και πήγε τη διαφορά πάλι σε διψήφιες διαφορές 59-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και το παιχνίδι είχε σφιγμό.

Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα δεν μάσησε και με ένα ξέσπασμα μείωσε τη διαφορά στους 6, με τρίποντο της Νάιτ στα μισά του δεκαλέπτου, όμως πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις ανέβασε τη διαφορά στο +13(74-61) και έφτασε στο τελικό 78-69.

Δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μαλαμάς, Γιακείμη

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 15, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7, Τζόνσον Ουόκερ 11, Μπαλτά, Σμιθ 11(1), Νάιτ 25(2).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13(2), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9(2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18)2), Σωτηρίου 7(2), Τίκβιτς 2, Λίτσι, Τζόνσον 16, Κοσμά 3(1), Σταμολάμπρου 4.