Final Four Χανιά| ΙΣΤΟΡΙΚΗ πρόκριση στο τελικό του Final-4 για τη ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 73-68 (Pics)

Γράφει Ιστορία στη Κρήτη και στα Χανιά η Νίκη Λευκάδας, που κέρδισε 73-68 τη Δάφνη Αγ.Δημητρίου σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση στο α΄ ημιτελικό και προκρίθηκε στον ΜΕΓΑΛΟ ΤΕΛΙΚΟ της Κυριακή, που περιμένει τον Ολυμπιακό ή τον Παναθηναϊκό.

MVP της αναμέτρησης η Τζέιντ Γουόκερ με 35 πόντους και πολλά γκολ-φάουλ και την ακολούθησε η Νάιτ με 16 πόντους. Από τις ηττημένες οι Τζέιμς, Τσίντομ είχαν 17 πόντους και η Μπράουν 16.

Αν εξαιρέσεις τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης που η Νίκη έκανε πολύ καλό ξεκίνημα, μετά το 12΄η Δάφνη ισορόπησε, πέρασε και μπροστά και παρότι είχε διαφορές 5-6 πόντων για αρκετό διάστημα στην πορεία, το ματς ήρθε στα ίσια 60-60, αλλά μετά η Νίκη Λευκάδας δεν ξανακοίταξε πίσω και κέρδισε 73-68.

Το παιχνίδι:
Η Νίκη Λευκάδας έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο με την Ουόκερ σε πρώτο πλάνο φτάνοντας γρήγορα στο 12-2 (4’). Κάθε φορά που η Δάφνη επιχειρούσε να πλησιάσει (20-16, 8’10’’) κατάφερνε να ξεφύγει και πάλι (27-16, 10’).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν διαφορετική ιστορία. Ένα 13-3 έφερε τη Δάφνη στο 30-29 (15’), πριν προσπεράσει για πρώτη φορά στον αγώνα με 30-31(16΄), με Τετενέ και προσπέρασε ξανά 42-43(23’) με την αντίδραση της Νίκης ήταν αυτή που χρειαζόταν η ομάδα για να βρεθεί και πάλι στη θέση του οδηγού (53-46, 27’06’’).

Η Δάφνη όμως ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει, καθώς χρειάστηκε έξι λεπτά για να γράψει ακόμη μια ισοπαλία(35-35 η πρώτη, μετά 37-37) στο παιχνίδι (60-60, 33’40’’) με την αντίπαλό της να ξεφεύγει για μία ακόμη φορά (71-64, 36’), πριν γραφτεί το τελικό 73-68.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Κωνσταντινίδου-Χριστινάκης

Δεκάλεπτα: 27-16, 38-37, 56-53, 73-68

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 6, Σύρρα 6, Παπαμιχαήλ 2, Τζόνσον Ουόκερ 35, Μπαλτά 1, Σμιθ 7, Νάιτ 16

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Τζέιμς 17, Αλεξανδρή 4, Σουλτάνη, Γούναρη 8, Τετενέ 6, Σακελλαρίδου, Τσίντομ 17, Μπράουν 16