A1 Γυναικών: Με νίκες ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγαν από Μοσχάτο και Βούλα, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός αντίστοιχα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 58-79 της Ελευθερίας Μοσχάτου και οι νταμπλούχες Ελλάδας με 60-52 του Πρωτέα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Ελευθερία Μοσχάτου και ΠΑΟΚ ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (15-15), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να αποκτά προβάδισμα οκτώ πόντων στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (34-26). Ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να είναι 18-18, αλλά στα τελευταία δέκα λεπτά, οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού, δεν άφησαν περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες και διεύρυναν το προβάδισμα τους, παίρνοντας τη νίκη με 79-58. Γκόβαν, Τζάκσον Γουίλιαμς οδήγησαν επιθετικά τις φιλοξενούμενες, έχοντας 15, 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για την Ελευθερία Μοσχάτου ξεχώρισε η Ράντολφ με 26 πόντους και την ακολούθησε η Ροσέλ με 13.

Ο Ολυμπιακός έκανε το «8Χ8» στη φετινή διοργάνωση, παραμένοντας αήττητος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Οι «ερυθρόλευκες» δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα δεκάλεπτο, το πρώτο, όπου ο Πρωτέας προηγήθηκε με 16-13. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη πάτησαν το πόδι στο γκάζι (22-9 η δεύτερη περίοδος), πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 35-25 υπέρ τους και πήραν τη νίκη με 60-52. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Αλμπάνεζ με 20 πόντους και από πλευράς Ολυμπιακού, Τόμας και Σπυριδοπούλου πέτυχαν από 12.