Νίκη Λευκάδας: Ήττα στη Μόσχα 93-59 από την ΜΒΑ

Την ήττα γνώρισε η Νίκη Λευκάδας στη Μόσχα από την ΜΒΑ, με σκορ 93-59, με τη διαφορά να παίρνει μεγάλες διαστάσεις από το ξεκίνημα τις παίχτριες της Νίκης Λευκάδας να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό των πιο έμπειρων γηπεδούχων σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Η αρχική 5αδα της Νίκης Λευκάδας είναι οι Μπαλτά, Τσινέκε, Στεπάνοβιτς, Νάιτ, Τζόνσον, ενώ ένα γρήγορο 11-2  της ΜΒΑ στα 3 πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οδήγησε το Νίκο Δουβίτσα να πάρει ταιμ άουτ. Με μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια, η διαφορά πάει στο +16(20-4) στα 4: 40 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Με 3 βολές η Νίκη Λευκάδα μειώνει 20-7, αλλά ένα γρήγορο 7-0, κάνει το σκορ 27-7 για να μειώσει η Τσινέκε στο 27-9, για να τελειώσει το δεκάλεπτο 29-14, με τρίποντο της Τσινέκε.

Ένα 12-0 των γηπεδούχων έφερε το σκορ στο 41-14 στο πρώτο 3λεπτο της β΄ περιόδου, με τη Νίκη να είναι χωρίς πόντο. Όμως αντέδρασε και με δικό της 7-0 έφερε τη διαφορά πάλι στους 20(41-21) στα μέσα του δεκαλέπτου. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν μία σου και μία μου, για να πάμε στο ημίχρονο με 54-29.

Πιο μοιρασμένο το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του εορτάζοντα Νίκου Δουβίτσα, να προσπαθεί να μην ξεφύγει η διαφορά στα ύψη, που έχει παγιωθεί στους 25-30 πόντους καθ΄ όλη τη διάρκεια της γ΄ περιόδου, που έκλεισε με 69-42.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο, με Νίκη να εκμεταλλεύεται τη χαλάρωση των γηπεδούχων και να μειώνει στο +22(72-50), μετά από αρκετή ώρα στο πρώτο τρίλεπτο του παιχνιδιού, αλλά ένα γρήγορο τρίποντο στην επόμενη φάση επαναφέρει τη διαφορά στους 25 πόντους και αργότερα πήγε και 30(85-55). Ο Νίκος Δουβίτσας, έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε κορίτσια που δεν παίζουν πολύ και έτσι είχαμε το τελικό 93-59.