Νίκη Λευκάδας: Κοίταξε στα μάτια την Γαλατασαράϊ

Σε ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι, η Γαλατασαράι κατάφερε και επικράτησε της Νίκης Λευκάδας στο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης μας με σκορ 64-69.

Τα κορίτσια μας έκαναν μια εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στις Κυπελλούχες Ευρώπης και κόντραραν στα ίσια μια ομάδα με πολλαπλάσιο μπάτζετ από το δικό μας. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης βρισκόταν πίσω στο σκορ για σχεδόν 35 λεπτά. Οι «Λευκαδίτισσες» βρέθηκαν σε εξαιρετική ημέρα σε άμυνα και επίθεση.

Κάποια αβίαστα λάθη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά μας στέρησαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουμε μια ιστορική νίκη κόντρα στους κατόχους του τροπαίου. Σημειωτέον ότι η Ανθή Μπαλτά λόγω ενός χτυπήματος που δέχτηκε στο πόδι αγωνίστηκε για μόλις 13 λεπτά και προφυλάχθηκε για τη συνέχεια των δύσκολων υποχρεώσεων.

Δεκάλεπτα: 20-18, 40-31, 54-55, 64-69

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας-Ζαβιτσάνος): Γουόκερ 18, Νάιτ 12 (2), Παπαμιχαήλ 10 (1), Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ε. 14 (4), Μπαλτά 6(2), Κοντογεώργου 2, Σύρρα 2

Γαλατασαράι (Γκουβέν, Γιλμάζ): Αμντί 8 (1), Αλμπέν 9 (1), Τζέφερσον 19 (1), Μακόλει 19, Τοπούζ 7 (1), Ατάς 7 (2), Γκουτσλού, Ονάρ