Νίκη Λευκάδας: Νέα ήττα στο Eurocup, 44-74 από την Ενέργκα Τορούν

Νέα ήττα για τη Νίκη Λευκάδας στην Ευρώπη, αφού ηττήθηκε με σκορ 74-44 εντός έδρας από την Πολωνική Ενέργκα Τορούν για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Γιούροκαπ.

Οι παίχτριες του Νίκου Δουβίτσα, ήταν πολύ καλές στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου και το σκορ ήταν 9-10. Όμως με σερί 0-12 των φιλοξενούμενων το σκορ έφτασε 9-22 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Τορούν συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά της, με την Σμιντ να φτάνει στο +14(18-32) 1 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Η Ενέργκα Τορούν έκανε και νέο ξέσπασμα σε συνδυασμό με νέο “μπλακ άουτ” της Νίκης, στην 3η περίοδο όπου η διαφορά έφτασε και στο +22(29-51). Οι Πολωνίδες δε κοίταξαν ποτέ πίσω, συνέχισαν στο ίδιο γρήγορο τέμπο που είχαν από την αρχή, έφτασαν και στο +32(40-72), για να έχουμε το τελικό 44-74.

Οι νικήτριες ήταν κυρίαρχες των αιθέρων στη Λευκάδα, όπου μάζεψαν 66 ριμπάουντ έναντι 31 των γηπεδούχων. Ενώ είχαν και 4 παίχτριες με δηψήφιο αριθμών πόντων, όταν η Νίκη Λευκάδας είχε μόνο την Ανθή Μπαλτά με 14. Ενώ, η Σβάριτε είχε νταμπλ νταμπλ, με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα:9-10, 20-32, 34-54, 44-74