Νίκη Λευκάδας: Έγραψε Ιστορία στη Ρωσία – Μπήκε στους ομίλους του Eurocup

Τίτλοι να φάνε και οι κότες…Εκεί στη Ρωσία πως το λέτε αυτό;;;; Θα μπορούσα να βάλω “Από τη Λευκάδα με αγάπη” ή “Αρκούδα η Νίκη στη Ρωσία”, αλλά προτίμησα αυτό το ιστορικό τίτλο που κάνει και ομοικαταληξία.

Η Νίκη Λευκάδας ξεπέρασε το εμπόδιο της Σπαρτάκ Νόγκισκ με μια γλυκιά ήττα(66-62) στη Μόσχα, υπερασπίστηκε το υπέρ της +7(66-59) του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Euro cup!!! Ναι, καλά διαβάσατε Λευκαδίτες και μη. Η ομάδα μας συνεχίζει στα σαλόνια της Ευρώπης, στην παρθενική της συμμετοχή, καθώς προκρίθηκε στους ομίλους του Eurocup.

Ο αγώνας:

Οι δύο προπονητές ξεκίνησαν με τις εξής 5αδες

Σπαρτάκ Νόγκινσκ: Αλίκινα, Σούμετς, Αντριάνοβα, Γκορσεκνίκοβα, Κούζμινα

Νίκη Λευκάδας: Τσινέκε, Νάιτ, Μπαλτά, Γουόκερ, Παπαμιχαήλ.

Η ομάδα της Λευκάδας, ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι κάνοντας ένα γρήγορο 2-7 και με 5 πόντους της Τσινέκε το 6-9, για να έρθει το πρώτο προσπέρασμα της Σπαρτάκ στο 13-11 με την κύρια εκφραστή της στην επίθεση την Αντριάνοβα στο 8′  , για να κλείσει η περίοδο με 17-16.

Στη δεύτερη περίοδο, η Νίκη έκανε ένα αρχικό 4-13 παίζοντας έξυπνα με τα φάουλ σε επίθεση και άμυνα και παίρνωντας σκορ από τις περισσότερες αθλήτριες που είχε στο παρκέ, έφτιαξε μια υπέρ της διαφορά 21-29. Όμως η Ρωσίδες αντέδρασαν εκ νέου και με ένα δικό τους σερί 7-1, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με μόνο ένα καλάθι πίσω.

Ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο για τη λευκάδα ήταν το τρίτο, που έβαλε τις γηπεδούχες ξανά στην διεκδίκηση της πρόκρισης, καθώς το 32-35 που έκανε η Γουόκερ, έγινε πολύ γρήγορα 38-35 με τις γηπεδούχες να παιρνούν μπροστά στο σκορ μετά από πολύ ώρα. Η Νίκη αντέδρασε, ισοφάρισε 44-44 στο 1.20 πριν το τέλος της, όμως το τελείωμα της περιόδου τα έκανε σαλάτα, αφού με ένα τρίποντο της Γκορσεκνίκοβα, οι παίχτριες της κ. Λάρινα έκαναν το +5(49-44), στο παιχνίδι και οδηγούμασταν σε φινάλε θρίλερ.

Τα πρώτα δύο λεπτά κύλησαν ήρεμα με εκατέρωθεν καλάθια. Όμως με καλάθι της Κούζμονα 6,40 πριν το τέλος, οι Ρωσίδες ισοφαρίζουν το σκορ του πρώτου αγώνα, +7(55-48) και εκεί αρχίζει η Ρώσικη ρουλέτα. Η ομάδα του Νίκλου Δουβίτσα μειώνει προς στιγμήν, 55-50, αλλά η Αντριάνοβα με τρίποντο δίνει σκορ πρόκρισης στην ομάδα της 58-50, 5 λεπτά πριν το τέλος.

Η Νάιτ με 2/2 κάνει το 58-52, όμως η Αλίκινα κάνει πάλι το +8 και 60-52, για να έρθει η Τσινέκε να κάνει το 60-54  στα 3.13 πριν το τέλος, όμως αστόχησε στη συμπληρωματική βολή. Στο επόμενο λεπτό, Αντριάνοβα – Τσινέκε – Κούζμινα έκαναν το 64-56, σκορ πρόκρισης για τη Σπαρτάκ και έμεναν 2 βασανιστικά λεπτά. Στο 1.26 η Νάιτ, κερδίζει τρεις βολές και βάζει τις 2 για το 64-58, όμως η Αντριάνοβα με ένα ζευγάρι βολών 68 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κάνει το 66-58. Η Γουόκερ η MVP, που πήρε παραμάζωμα τις ρωσίδες με 26 πόντους κάνει το 66-60 στα 53 δευτερόλεπτα.

Στη συνέχεια η Γκορσεκνίκοβα κάνει βήματα στα 43΄΄, η Γουόκερ αστοχεί να τελειώσει το παιχνίδι στα 15΄΄ και κάνει φάουλ πάνω στην ΣΤΑΡ της Ρώσικης ομάδας, την Κριστίνα Αλίκινα, που δεν είχε πάει μέχρι εκείνη την ώρα στη γραμμή, αλλά είχε 12 ποντάκια. Το σκορ 66-60….Με μία λογικά παράταση….με δύο το όνειρο μένει Ρωσία και εκεί γίνεται το θαύμα….Σαν άλλος Σισκάουσκας χάνει και τις δύο…..Η Γουόκερ μαζεύει την μπάλα. Η Κουζμίνα κάνει φάουλ στη Παπαμιχαήλ, που διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με δύο βολές και κάνει το 66-62.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 28-30, 49-44, 66-62

Σπαρτάκ Νόγκινσκ (Λαρίνα): Αλίκινα 12(8 ριμπ.), Σούμετς 8(2), Αντριάνοβα 18(2 τριπ., 7 ριμπ), Γκορσεκνίκοβα 8(1 τριπ, 5 ασιστ, 7 λαθη), Κούζμινα 12, Ζαμπολότναγια 2, Γκαρκάβσκαγια 4, Πέτις 2.

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Ε.14(1 τριπ., 3 ασιστ, 3 κλεψ., 5 λάθη, 1 μπλοκ), Νάιτ 10(1 τριπ, 3 μπλοκ, 1 κλεψ.), Μπαλτά 4(2 ασιστ, 1 κλεψ, 4 λάθη), Γουόκερ 26(2 τριπ, 12 ριμπ, 5 λάθη, 4 κλεψ., 1 μπλοκ), Παπαμιχαήλ 6(2 ασιστ, 2 κλεψ, 4 λάθη), Στεπάνοβιτς 2π