Νίκη Λευκάδας: Πρεμιέρα με νίκη στα Ευρωπαϊκά σαλόνια, 66-59 την Σπαρτάκ Νόγκινσκ

Ιστορική νίκη επί της Σπάρτακ Νόγκινσκ, με σκορ 66-59 πέτυχε η Νίκη Λευκάδας στην πρεμιέρα της στα Ευρωπαϊκά σαλονιά και πάει στη Μόσχα, όπου την Παρασκευή πρέπει να υπερασπιστεί το +7, για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Η τριάδα, Μπαλτά, Έλενα Τσινέκε και Γουόκερ και από κοντά η Παπαμιχαήλ στο δεύτερο μέρος ήταν αυτές που ξεχώρισαν από της γηπεδούχες. Αντίθετα, η Αντριάνοβα με νταμπλ νταμπλ(21π-12ριμπ), ήταν η μόνιμη πληγή για τις Ρωσσίδες, που παρουσιάστηκαν άστοχες από τα 6,75 με 2 στα 18 και μόνο στην τελευταία περίοδο, βρήκαν σκορ και από άλλες αθλήτριες.

Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα, είχε από το α΄ δεκάλεπτο χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, αφού το 13-13, έγινε 18-13, 20-15 και 24-15 στο τέλος της περιόδου. Στο β΄ δεκάλεπτο, η διαφορά παγιώθηκε κάποια στιγμή κοντά διψήφιο νούμερο με μεγαλύτερη το 39-29, για να έχουμε αποτέλεσμα ημιχρόνου 42-35.

Μόνο στο πρώτο μισό του γ΄ δεκαλέπτου, όπου οι φιλοξενούμενες αντεπιτέθηκαν για το 44-42, ένιωσε την “ανάσα” της Σπαρτάκ οι παίχτριες της Νίκης. Αλλά αμέσως με αντεπίθεση διαρκείας η διαφορά έφτασε και +16 στο τέλος αυτής της περιόδου με 58-42, καθώς το αρχικό 2-7 των φιλοξενούμενων, έγινε ένα 14-0 σερί για τη Νίκη Λευκάδας.

Στη τελευταία περίοδο, η παίχτριες της κ. Λάρινα αντεπιτέθηκαν ξανά να μειώσουν τη διαφορά, η οποία έφτασε και +17(61-44) με επιμέρους σερί 17-2 και τα κατέφεραν, αφού γυρίζουν στη Μόσχα με σκορ 66-59 και με μόλις 7 πόντους για να καλύψουν, αφού η Νίκη από το 65-49 στο 34΄ σημείωσε μόνο μια βολή με την Μπαλτά, για το τελικό 66-59, σε ένα σερί 1-10 της Σπαρτάκ.

Ευρωπαϊκό ντεμπούτο για την Νίκη Λευκάδας, που επικράτησε στο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης μας, της ρωσικής Σπάρτακ Νόγκινσκ με σκορ 66-59 στον α΄προκριματικό αγώνα του EuroCup Women. Η ομάδα μας θα κληθεί να υπερασπιστεί τη διαφορά των επτά πόντων, όμως σε κάθε περίπτωση θα ταξιδέψει στην Μόσχα για το διπλό (η ρεβάνς 12/10 στις 17:00).

Οι αθλήτριές μας έφτασαν μέχρι και το +17 (61-44), αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν αυτή τη διαφορά. Πολύ μεγάλη ζημιά έκανε η Ράισα Αντριάνοβα που πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ. Από την ομάδα μας επιθετικά ξεχώρισαν η Έλενα Τσινέκε, η Ανθή Μπαλτά και η Τζέιντ Γουόκερ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 42-35, 58-42, 66-59.

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Γουόκερ 11 (7 ριμπ.), Νάιτ 7, Παπαμιχαήλ 13, Στεπάνοβιτς 1, Τσινέκε Ελ. 17, Μπαλτά 11 (4 ασίστ), Σύρρα 1, Τσινέκε Κ. 5.

Σπαρτάκ Νόγκινσκ (Λαρίνα): Αλικίνα 10 (7 ριμπ.), Γκορσετσνίκοβα 6, Κουσμίνα 12, Σούμετς 2 (7 ριμπ., 4 κλεψίματα), Ζαμπολοτνάια 2, Αντριάνοβα 21 (12 ριμπ.), Γκαρκάβσκαγια 4, Λίχο, Πέρσινα 2, Πέτις.