Νίκη Λευκάδας: Ήττα στην Βούλα (σκορ 73-63)

Παρόλο το πολύ καλό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, η Γυναικεία Ομάδα της Νίκης Λευκάδας δεν μπόρεσε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα στο Κλειστό της Βούλας. Ηττήθηκε από τον Πρωτέα με σκορ 73-63.

Η ομάδα μας μπήκε με πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι και προηγήθηκε μέχρι και με 10 πόντους (9-19) λίγο πριν τη λήξη της α’ περιόδου. Ο Πρωτέας μείωσε στο σκορ (33-35 στο 20′) και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου προσπέρασε (41-39 στο 23′), ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι για γερά νεύρα, με τις γηπεδούχες να παίρνουν στο τέλος μια μικρή διαφορά ασφαλείας υπέρ τους και να κερδίζουν το ματς.

Εκπληκτικό παιχνίδι για λογαριασμό της ομάδας μας έκανε η Χέιλι Ντάναμ με 27 πόντους. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου τραυματίστηκε στο κεφάλι (ευτυχώς όχι σοβαρά) η Παναγιώτα Τσαμπούρη, μετά από μια σύγκρουση που είχε με παίκτρια της αντίπαλης ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-35, 58-52, 73-63

Πρωτέας Βούλας (Σαββάτης): Καρλάφτη 3, Γκόβαν 21, Κολλάτου 7, Καμπουράκη 2, Ντέλβα 16, Τζόουνς 13, Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή 7, Αναστασοπούλου Μ. 4, Αναστασοπούλου

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τελίδου 8, Τσινέκε 10, Γουάιτιντ 6, Τσαμπούρη, Ντάναμ 27, Όστρια 7, Τσέρου 5, Κοντογεώργου