Πανλευκάδιος – ΑΕ Λευκίμμης 1-0

Το πάλεψε και νίκησε ο Πανλευκάδιος στο σημερινό αγώνα κόντρα στην βαθμολογικά ανώτερη Λευκίμμη. Μια νίκη που δείχνει ότι η ομάδα παρά τα πρώτα αρνητικά αποτελέσματα που έφερε στο πρωτάθλημα ξέρει να παλεύει μέχρι στο τέλος. Ωραίο παιχνίδι και με το αποτέλεσμα που δείχνει την καλύτερη ομάδα στο γήπεδο.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα το ματς ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να μοιράζουν τις ευκαιρίες για γκολ αλλά καμία από τις δυο δεν κατάφερε να βάλει την “σφαίρα” στα δίχτυα. Έτσι τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα στο μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο σχεδόν σε όλα τα ματς του Πανλευκάδιου τα στατιστικά λένε ότι είναι η ομάδα παίζει καλύτερα και έτσι έγινε και σήμερα κόντρα στην Λευκίμμη. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν ποτέ τόσο απειλητικοί    για να φερουν κίνδυνο στην αντίπαλη περιοχή. Αντιθέτως ο Πανλευκάδιος στα τελευταία 15 λεπτά είχε τρεις ευκαιρίες καθαρές για γκολ που θα μπορούσε να κάνει καλύτερη  εκμετάλλευση   και να κλείσουν το ματς όπως έπρεπε. Το γκολ που έδωσε την νίκη στον Πανλευκάδιο ξεκίνησε από καλή αντεπίθεση με τον Κατσόλι να υποδέχεται την μπάλα στο κέντρο και να βγάλει κάθετη στο Κοκόλη ο οποίος μπήκε στην περιοχή και τελείωσε την φάση στο 78′ με το καλύτερο τρόπο πανηγυρίζοντας το γκολ μπροστά στους αγαπημένους του οπαδούς που φώναζαν το όνομά του. Αμφίβολη φάση για την Λευκίμμη ήταν τρία λεπτά πριν το τέλος με τους φιλοξενούμενος να σκοράρουν το 1-1 αλλά ο βοηθός διαιτητή ακυρώνει για ένα πιθανό οφσάιντ. Γεγονός που έφερε ισχυρές διαμαρτυρίες από όλη την ομάδα τις Κέρκυρας.

Διαιτητής: Σιντορής Μαρ.

Βοηθοί: Τίκας – Παπαλαζάρου

Πανλευκάδιος :  Καραπιπερης, Κοκόλης Χρ. , Ιωακειμίδης ,Βλάχος , Γουριώτης, Φλούδας, Κοκόλης Χαρ. (80′ Aργυρός), Δημητρίου, Κολοβός(89′ Γκαναρας), Μουρεχίδης(45′ Morales) , Κατσόλι (86′ Καρελης)

ΑΕ Λευκίμμης Βορυλάς, Αναστασιάδης(77′ Κουλούρης ) , Σαμουηλίδης , Γαστερατος, Κάντας (86′ Βασιλάκης) , Χατζηδημητρίου, Λεπενιώτης , Φωτιας, Τζεβανεδης, Ηλειας , Ρογγοτης

πηγή: lefkadapress.gr