Α2 Ανδρών| Δόξα Λευκάδας – ΓΣ Περιστέρι 67-72

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε η Δόξα από το πρωτοπόρο και αήττητο Περιστέρι με 67-72. Σε ένα παιχνίδι που ήταν πολύ δυνατό, οι δύο ομάδες καθ’ όλη τη διάρκειά του ήταν κοντά στο σκορ. Όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις στο τέλος και κατάφεραν να αποσπάσουν από τους γηπεδούχους το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την αρχή γνωρίζαμε πως θα είναι ένα αμφίρροπο παιχνίδι, κι αυτό φάνηκε στα πρώτα λεπτά όταν οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Το Περιστέρι όμως με ένα μικρό ξέσπασμα, πήρε ένα προβάδισμα 8 πόντων(12-20) στο 9’. Αυτή ήταν κι η μεγαλύτερη συνολικά διαφορά στο παιχνίδι για κάποια από τις δύο ομάδες.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τη Δόξα πίσω στο σκορ με 14-21. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να ισοφαρίσουν (26-26) στο 15’. Στη συνέχεια η ομάδα του Περιστερίου πήρε ξανά ένα ισχνό προβάδισμα, που το κράτησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Σκορ δευτέρου δεκαλέπτου 30-32. Με την επανεμφάνιση των δύο ομάδων στο παρκέ, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των 4 πόντων(36-40).

Όλα αυτά όμως για περίπου 4’, από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με ένα σερί 10-2 έκλεισαν τη Τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 46-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. 5’ πριν το τέλος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 55-59, όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Οι παίχτες του Κου Χατζηκυριακίδη, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 6 πόντους(61-67) 30’’ πριν το τέλος, έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να γυρίσουν το ματς. Με πρωταγωνιστή τον Λιακόπουλο που πέτυχε δύο πολύ δύσκολα και σημαντικά τρίποντα, μείωσαν στους 2 πόντους(67-69).

Κάπου εκεί όμως σταμάτησε κι αυτή η μικρή ανατροπή κι η ομάδα του Περιστερίου υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα την αντίστοιχη ομάδα της Λευκάδας. Τελικό σκορ 67-72. Μετά την ήττα από το Περιστέρι η Δόξα υποχώρησε στο 3-3 στη βαθμολογία και τώρα καλείται να αντιμετωπίσει στην Αθήνα την ομάδα του Δούκα ενόψει της 7ης αγωνιστικής.

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-32, 46-42, 67-72

Δόξα Λευκάδας (Χατζηκυριακίδης): Κελεσίδης 2, Τζόλος 6(1), Λιακόπουλος 20(3/4τριπ., 8ασ), Τσαλδάρης 4(1), Καλαμπάκας 8(9ριμπ), Πετρόπουλος 8(1), Ράπτης 5, Καμπουρίδης 2, Μπέμπης, Σταματέλος, Μάρκοβιτς 12.

ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 18(5/8τριπ., 5ασ), Παππάς, Μαγκουνής 5, Πολυτάρχου 5, Αγγέλου, Μάντζαρης 4, Σκορδίλης 12(5/5διπ.,), Σιγκούνας 18(7/11διπ., 9ριμπ.), Σίμτσακ 6, Δημητριάδης 2, Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 2.