Δόξα Λευκάδας: Βαριά ήττα στο κύπελλο με 95-62 από Ιωνικό Νικαίας

Ήττα συντριβή και αποκλεισμός από το κύπελλο για τη Δόξα Λευκάδας στη Νίκαια από τον τοπικό Ιωνικό, με σκορ 95-62, 33 πόντους διαφορά, που σε καμιά στιγμή του αγώνα δεν μπόρεσε να μπει στο παιχνίδι, με το Λιακόπουλο, μόνο πάνω από 10 πόντους.

Γράφτηκε μια “μαύρη σελίδα” στην ιστορία της ομάδα, που ηττήθηκε και αποκλείστηκε από ομάδα Β΄ Εθνικής, ενώ αυτή έχει βλέψεις για επάνοδο στην Α1 και χάθηκε μια ευκαιρία να αντιμετωπίσουν τα Τρίκαλα εντός έδρας το Σάββατο και να συνεχίσουν στο θεσμό.

Δήμιος για την ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη, ο πρώην παίχτης της Δόξας, Ανδρέας Κανονίδης, με 29 πόντους και 3 τρίποντα!!!!

Στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Καράμπουλα και Κανονίδη να οδηγούν την ομάδα μας το σκορ στο 4’30” ήταν 9-8. Με το Βασιλόπουλο να παίρνει τη σκυτάλη και εκ νέου τους Κανονίδη και Καράμπουλα να “εκτελούν” τη Λευκάδα, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό(20-10) στο 7’00”. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα μας μπροστά με 27-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιωνικός μας πήρε…μπροστά και στο 11’30” με καλάθι του Καράμπουλα περάσαμε με δεκατρείς πόντους(31-18). Λίγο αργότερα(13’30”) με τρίποντο του Βασιλόπουλου(Φώτη) η διαφορά έφτασε τους δεκαεννιά(37-18). Με τους Κατούφα και Κανονίδη να σκοράρουν η ομάδα μας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 49-34.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Μάριου Γούναρη δεν είχαν…σταματημό. Στο 24’00” η διαφορά μας έφτασε στους εικοσιδύο(63-41) με καλάθι του Καράμπουλα και στο 28’00” με τρίποντο του Κανονίδη με εικοσιπέντε(71-46). Το τέλος της περιόδου ο Ιωνικός βρέθηκε μπροστά με εικοσιεπτά(73-46).
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η διαφορά διευρυνόταν. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 95-62.

Δεκάλεπτα: 27-16, 49-34, 73-46, 95-62

Ιωνικός Νικαίας(Γούναρης): Βασιλόπουλος Θοδ. 3(1), Κοντραφούρης 2, Κουντουράς, Καράμπουλας 19(3), Βουγιούκας 5, Πετροδημόπουλος 2, Παλαιοχωρίτης 9(1), Βασιλόπουλος Φώτης 13(3), Κανονίδης 29(3), Κατούφας 13(1), Παπαδόπουλος

Δόξα Λευκάδας(Χατζηκυριακίδης): Κελεσίδης 6(2), Σταματέλος, Αγγελόπουλος 6(2), Καλαμπάκας, Πετρόπουλος 3(1), Λιακόπουλος 12, Ράπτης 9, Καμπουρίδης 6, Μπέμπης 8(2), Τσαλδάρης