ΑΕ Ιστιαίας – Τηλυκράτης 1-0

Νικήτρια αναδείχθηκε σήμερα η Α.Ε. Ιστιαίας με 1-0 με αντίπαλο τον Τηλυκράτη για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος σ’ ένα παιχνίδι που μπήκε το πιο γρήγορο γκολ στη φετινή Γ’ Εθνική, αφού όταν ο Χαραλαμπίδης «κεραυνοβόλησε» την εστία των φιλοξενούμενων είχαν περάσει μόλις 25’’ δεύτερα από το εναρκτήριο λάκτισμα.

Ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού και οι δυο ομάδες έχουν εδώ και καιρό καθαρίσει την υπόθεση παραμονής. Η Ιστιαία με αυτή της τη νίκη αύξησε κι’ άλλο τη βαθμολογική της συγκομιδή φτάνοντας στους 35 βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται σταθερά στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πέντε βαθμούς πίσω απ’ τον έβδομο Τηλυκράτη.

Σε γενικές γραμμές όσοι βρέθηκαν σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Ιστιαίας παρακολούθησαν ένα αρκετά καλό παιχνίδι, παρά την υψηλή θερμοκρασία που επικρατούσε στην περιοχή, μοιρασμένο με αρκετές αξιοσημείωτες φάσεις εκατέρωθεν. Οι παίκτες του Λάκη Παπανικολάου κατάφεραν όμως τελικά να κρατήσουν το γρήγορο γκολ που πέτυχαν και να φτάσουν τη νίκη.

Να σημειώσουμε ότι στο ημίχρονο της αναμέτρησης πραγματοποιήθηκε η κλήρωση της λαχειοφόρου που έκανε η ομάδα της Ιστιαίας με δώρο ένα scooter και ο τυχερός αριθμός είναι ο 1539.

Φάσεις και γκολ

1-0 ΓΚΟΛ από την Ιστιαία: Ο Νικολέτος κάνει το εναρκτήριο λάκτισμα, η μπάλα φτάνει στον Ηλιόπουλο, αυτός σεντράρει στρώνεται στο Χαραλμπίδη περίπου στο ημικύκλιο της περιοχής κι’ αυτός με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Απ’ την ώρα της έναρξης μέχρι τη στιγμή που η μπάλα χτύπησε στο πλεκτό είχαν περάσει μόλις 25’ δευτερόλεπτα.

10’ Παράλληλη μπαλιά του Κοντογιάννη στην περιοχή, ο Σιδέρης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή κι’ έτσι η μπάλα κατέληξε άουτ

11’ Σουτ του Ηλιόπουλου, ο Καραγκούνης κατάφερε να μπλοκάρει

22’ Δυνατό σουτ του Νικολέτου η μπάλα πέρασε άουτ

25’ Σουτ του Μακρυγιάννη για τον Τηλυκράτη, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ

30’ Δυνατό σουτ του Ιασωνίδη μπλόκαρε ο Μάλτζαρης

41’ Διπλή ευκαιρία για τον Τηλυκράτη. Ο Μακρυγιάννης σούταρε από κοντά, ο Μάλτζαρης έδιωξε, η μπάλα στρώθηκε ξανά σ’ αυτόν σούταρε εκ νέου κι’ ο Μάλτζαρης έδιωξε σε κόρνερ

52’ Ο Μακρυγιάννης βγήκε τετ – α – τετ απέναντι απ’ τον Μάλτζαρη πλάσαρε όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

56’ Σουτ του Αργύρη Στεργίου μπλόκαρε ο Καραγκούνης

60’ Σουτ από τον Μακρυγιάννη μπλόκαρε ο Μάλτζαρης

74’ Σουτ από τον Περιστέρη ο Μάλτζαρης κατάφερε να μπλοκάρει και πάλι

77’ Ο Αλεξίου για την Ιστιαία βγήκε τετ – α – τέτ μέσα στην μικρή περιοχή, όμως στο πλασέ που επιχείρηση η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων

79’ Σουτ του Καλογέρη, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ

85’ Ο Αλεξίου κατεβάζει στοπάρει τη μπάλα και σουτάρει απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως αυτή πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τηλυκράτη

Διαιτητής: Δημήτρης Ρούσης (Θεσσαλίας) Βοηθοί: Αλέξανδρος Αναστασίου (Θεσσαλίας) – Παναγιώτης Σακκάς (Θεσσαλίας)

Συνθέσεις

ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Λάκης Παπανικολάου): Μάλτζαρης, Μπουλγκουρίδης, Ανέστης Β., Λαμπρόπουλος, Πανάκης, Γεωργιάδης, Στεργίου Αρ., Ηλιόπουλος (67’ Θόρια), Νικολέτος (80’ Συκάς), Χαραλαμπίδης, Αλεξίου (88’ Μακρής)

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ (Ανδρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Βρεττός (34’ Περιστέρης/ 77’ Γεωργάκης), Καταγής, Μπουρδούβαλης, Ιασωνίδης, Καλογέρης, Ορφανός, Μπαλή (49’ Παπαδόπουλος), Κοντογιάννης, Σιδέρης, Μακρυγιάννης