Τρομερή Νίκη…γύρισε τη σειρά στη Λευκάδα

Η Νίκη… πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Αθηναϊκό, με την ομάδα της Λευκάδας να κάνει… break στο break, επικρατώντας με 97-77, σβήνοντας την εντός έδρας ήττα στο πρώτο ματς, να ισοφαρίζει την σειρά σε 1-1, με την παραμονή στην Α1 Γυναικών να κρίνεται σε ένα τρίτο και τελευταίο παιχνίδι, στην έδρα της.

Οι φιλοξενούμενες ήταν… καυτές από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν και σημείωσαν 32 πόντους, αποκτώντας από νωρίς διψήφιο προβάδισμα, το οποίο δεν έχασαν ποτέ. Μάλιστα, ένα επιμέρους 22-11 στην τρίτη περίοδο, εκτόξευσε την διαφορά στο +23 για την Νίκη… κλειδώνοντας το «διπλό», με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους σε ένα τρίτο και τελευταίο παιχνίδι, στην Λευκάδα, όπου και θα κριθεί ποια ομάδα θα παραμείνει στην κατηγορία και ποια θα αγωνίζεται την νέα σεζόν στην Α2 Γυναικών.

Εκπληκτική εμφάνιση από την Μανις, που τελείωσε το παιχνίδι με 34 πόντους και 15 ριμπάουντ. Double – double έκανε και η Μόρρα, με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, όπως και η Ζιάκα, με 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ, για την Νίκη, που αγωνίστηκε με επτά παίκτριες.

Για τον Αθηναϊκό, Γκάβιν και Τίλμαν είχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Παπαδόπουλος Χρ.-Ξυλάς
Δεκάλεπτα: 22-32, 40-52, 51-74, 77-97
Αθηναϊκός (Αντωνόπουλος): Τίλμαν 14(2), Γρύλλια, Χατήρα 10(1), Καλαφάτη, Στεφανίδου 7, Τσίκα 12(4), Ελμορ 2, Μάνου 11(3), Οικονομάκη 4, Παρασκευοπούλου 2, Γκάβιν 15(3).
Νίκη Λευκάδας (Βελτσίστας): Μόρα 22(1), Ζιάκα 10(2), Γασπαράτου 11 (3), Χουγκάζ, Παπαμαρκάκη 2, Ροντρίγκεζ 18(4), Μανίς 34.