Νίκη Λευκάδας| Νέα ήττα και “Φλερτάρει” με τον υποβιβασμό.

Μπορεί ο Αθηναϊκός να είχε 0-20 στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, να έχασε σε πολλά παιχνίδια με οριακό και περιπετειώδες τρόπο τη νίκη, αλλά επέστρεψε στη Λευκάδα, έτρεξε ένα εμφατικό 20-0 στο τέλος, και επικράτησε με 70-58, παίρνοντας προβάδισμα παραμονής.

Οι γηπεδούχες έλεγχαν το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, όμως οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν στην επανάληψη και το τέταρτο δεκάλεπτο να αποδεικνύεται καταστροφικό για τη Νίκη Λευκάδας και ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση και η Νίκη, ηττήθηκε από τον Αθηναϊκό που θέλει μία νίκη για να σώσει τη κατηγορία.

Η Νίκη θα πρέπει να πάει στην Αθήνα να κερδίσει και να γυρίσει η σειρά στη Λευκάδα. Όμως με τη εικόνα την ομάδα, κάτι τέτοια φαντάζει πολύ δύσκολο.

Η Γκάβιν ήταν εκπληκτική με 25 πόντους (9/16 διπ.) και 12 ριμπάουντ, ενώ η Τίλμαν πρόσθεσε 17 πόντους (3/6 διπ., 3/13 τριπ., 6 ριμπ.). Για τη Νίκη, προσπάθησαν Ροντρίγκεζ (25 π., 5/10 τριπ.) και Μανίς (18 π., 4/17 διπ., 1/2 τριπ., 15 ριμπ.).

Διαιτητές:  Μαρινάκης-Καρακάσης-Παπαδόπουλος Ν.
Δεκάλεπτα: 18-8, 39-28, 50-48, 58-70
Νίκη Λευκάδας (Βελτσίστας): Μόρα 12, Ζιάκα, Γασπαράτου 3(1), Παπαμαρκάκη, Χουγκάζ, Ροντρίγκεζ 25(5), Μανίς 18(1).
Αθηναϊκός (Αντωνόπουλος): Τίλμαν 17(3), Γρύλλια, Χατήρα 4, Καλαφάτη, Στεφανίδου 2, Τσίκα, Ελμορ 11, Μάνου, Οικονομάκη 6, Παρασκευοπούλου 5(1), Γκάβιν 25.