Νίκη Λευκάδας: Μεγάλη νίκη επί του Πανιωνίου, με 67-49

Μεγάλη και ταυτόχρονα σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, πέτυχε η Νίκη Λευκάδας εναντίον του Πανιωνίου εντός έδρας, με σκορ 67-49. Ντεμπούτο η Κάμπελ(φώτο) που σημείωσε 12 πόντους, ενώ η Νάιτ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν πολύ καλά και στο 8΄ ήταν μπροστά με νταμπλ σκορ 16-8, για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 20-10. Αντέδρασε προς στιγμήν ο Πανιώνιος που μείωσε στους 6 πόντους με το 26-20, όμως η Νίκη Λευκάδας έκανε καλό φίνις στο πρώτο ημίχρονο και το ολοκλήρωσε με +14(36-22).

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα συνέχισε θεαματικά και πήγε το σκορ στο 55-35 και στο +20 λιγο πριν το 3ο δεκάλεπτο, για να κλείσει αυτό με buzzer της Μπαλτά 58-37. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Νίκη Λευκάδας κώλλησε αρκετά στο επιθετικό κομμάτι, ενώ το σκορ είχε μείνει κάνα τρίλεπτο 62-39, όμως δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση, καθώς η διαφορά είχε πάρει μεγάλες διαστάσεις και έτσι ήρθε εύκολα το 67- 49.

Δεκάλεπτα: 20-10, 36-22, 58-37, 67-49

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας-Ζαβιτσάνος): Κάμπελ 12, Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ε. 7 (1), Σύρρα 3 (1), Παπαμιχαήλ 13 (1), Γουόκερ 8, Μπαλτά 7, Νάιτ 17 (2), Κοντογεώργου, Μαρίνη

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Καλογήρου 3 (1), Σπαθάρου, Γκριτζά 2, Μαγκλάρα 5, Στεφανίδου 3, Γρηγορίου, Δίελα 2, Θεοδωρομανωλάκη, Κόρινεκ 19 (2), Τόμπκινς 15