Δόξα Λευκάδας – ΑΟΚ Βέροιας 74-59

Με πρώτο σκόρερ τον Τσιαβέ και με πολύ καλή την περιφερειακή της γραμμή η Δόξα επικράτησε με 74-59 του ΑΟΚ Βέροιας. Η ομάδα του κ. Γιασσάρη, έκανε το 2 στα 2 και πλέον έχει μπροστά της το ρεπό να πάρει τις απαιτούμενες ανάσες και να δουλέψει ακόμη περισσότερο για τη συνέχεια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Δόξα κράτησε με  καλή άμυνα το σκορ στο 18-8 με την Βέροια να μην μπορεί να αντιδράσει, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες του Γιασσάρη ανέβασαν  την διαφορά στους 16 πόντους (38-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βέροια εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της Δόξας αλλά και αυτό δεν ήταν αρκετό,  με τους γηπεδούχους να κρατάνε μια απόσταση 15 πόντων για το 56-41. Στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα  η Δόξα ανέβασε και άλλο τον ρυθμό σε ένα γρήγορο έτσι και αλλιώς παιχνίδι που έκανε φτάνοντας την διαφορά μέχρι και στους 24 πόντους ενώ το τελικό σκορ βρήκε την Δόξα να παίρνει το ματς με τελικό σκορ 74-55.

Δεκάλεπτα: 18-8, 38-22, 56-41, 74-59

Διαιτητές:  ΣΕΛΕΒΟΣ- ΠΡΑΤΤΟΣ

Δόξα Λευκάδας (Γιασσάρης): ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ 12 (3), ΑΡΓΥΡΟΣ 3 (1), ΓΕΡΟΝΑΤΣΙΟΣ, ΤΣΙΑΒΕΣ 16(2), ΒΑΓΕΝΑΣ 13, ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ, ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΒΛΑΧΑΚΗΣ, ΤΡΙΧΟΠΟΥΛΟΣ 12 (2), ΖΑΜΠΑΚΗΣ 6 (2), ΚΕΛΑΡΙΟΥ.

ΑΟΚ Βέροιας (Ηλιάδης): ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ 2, ΟΥΣΟΥΛΤΖΟΓΛΟΥ 3 (1), ΣΤΟΙΤΣΗΣ 4, ΓΚΑΝΑΣ 8 (2), ΒΛΑΧΟΣ 10, ΜΑΥΡΙΔΗΣ 6 (1), ΚΑΡΑΔΗΣΟΓΛΟΥ 5, ΚΑΣΑΜΠΑΛΗΣ 10, ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ, ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ, ΧΑΤΖΗΛΑΜΠΡΙΝΟΣ 2, ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ 9 (1)

Πηγή: gosports.gr