Ήττα σοκ για Νίκη Λευκάδας(60-62 από Ιπποκράτη Κω)

Ήττα εκτός προγράμματος για τη Νίκη Λευκάδας εντός έδρας από τον Ιπποκράτη Κώ των χιλιών προβλημάτων, που ήρθε να αγωνιστεί με 7 παίχτριες!!! και τελικά πήρε και το ροζ φύλλο αγώνα, αφού σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, η Νίκη Λευκάδας δεν ξέφυγε στο σκορ.

Η Κρουκ ήταν επιθετική αιχμή των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε με τη Κω να είναι μπροστά 13-14. Ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 23-28, αλλά χάρη σε Καμπουράκη, Τζιλ, και Ισκιόγλου πήγε με ένα πόμντο μπροστά 32-31 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Κω, μπήκε πάλι μπροστά στο σκορ 36-42, με τη Κασάπογλου, Σίντι και τη Κάμπελ να είναι ηγετικές φυσιογνωμίες στην επίθεση, αλλά πάλι η τριάδα Τζιλ, Καμπουράκη και Ισκιόγλου, έφεραν το παιχνίδια στα ίσια 42-42, αλλά ένα τρίποντο της Κασάπογλου, έκλεισε το δεκάλεπτο με 42-45.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε ένα θρίλερ, με την Κω να πηγαίνει στο 33 μπροστά με +8(42-50), η Νίκη Λευκάδας να επιστρέφει στο παιχνίδι 47-50, με Ψυχογιού και Κρουκ, αλλά η Κάμπελ έκανε το 47-52 και μία βολή στης Κασάπογλου έστειλε τη διαφοράστο +6(47-53) στο 37΄. Σε εκείνο το σημείο Ψυχογιού και Τζιλ, κράτησαν τη Νίκη στο παιχνίδι, που πέρασε μπροστά 57-56 με την Τζιλ 1.15 πριν το τέλος. Ένα προβάδισμα που δεν κράτησε για πολύ καθώς, η Σίντι με 2/2 βολές έκανε το 57-59. η Κρητικού στη συνέχεια είχε 1/2 βολές(58-59), για να ακολουθήσει το τελικό 60-62, καθώς η Κρουκ στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα έκανε λάθος επιλογή.