Νίκη Λευκάδας: Με νίκη έκλεισε την φετινή χρόνια (65-63 τον Άρη)

Ολοκληρώθηκε η φετινή αγωνιστική περίοδος για την Α1 Γυναικών με την Νίκη Λευκάδας να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 65-63 με αντίπαλο τον Άρη. Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα, κατακτάει με αυτή τη νίκη την 5η θέση και όπως είναι φυσικό θα είναι κα ιτου χρόνου στην Α1.

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Μ. Τετάρτης στο Κλειστό της Λευκάδας η ομάδα της Λευκάδας μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, όπου τελείωσε 22-18,  είχε το πάνω χέρι, πήρε μια διαφορά 12 πόντων (32-20) στο 14΄ λεπτό,  η οποία μειώθηκε προς το τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου (33-28).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για την Νίκη, με τις φιλοξενούμενες να κάνουν επιμέρους σκορ 10-21 ,να μπαίνουν μπροστά στο σκορ και να κλείνουν την τρίτη περίοδο προηγούμενες με 43-49, με τρίποντο της Γκλεζάκη στην εκπνοή.

Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα απάντησαν με ένα δικό τους σερί 15-0 κάνοντας το 58-49 και έτσι αντέστρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση. Ο Άρης πλησίασε ξανά στο σκορ χωρίς όμως να περάσει ξανά μπροστά, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος να αναγράφει το τελικό 65-63. Δεύτερο διαδοχικό εκπληκτικό παιχνίδι από την Στάρα, η οποία πέτυχε 24 πόντους.

Ο Σύλλογός μας τελικά κατέλαβε την πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας, μια θέση παραπάνω από την περσινή έκτη θέση. H Νίκη Λευκάδας πέτυχε 13 νίκες φέτος, έχοντας 9 ήττες και εντός έδρας ηττήθηκε μόνο από τους δύο «αιωνίους» Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 33-28, 43-49, 65-63

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου, Τελίδου 11 (1), Καμπουράκη 3 (1), Μπράουν 10, Γούναρη 11 (3), Κέιντι 6, Στάρα 24 (4)

Άρης (Κουλακιώτης): Γκριτζαλή, Μακένζι 13, Καραβέλη, Γράψα, Κατσαμούρη, Κουφογιάννη 4, Τσινέκε Ε. 11, Τράντα 4, Μοντγκόμερι 17, Γκλεζάκη 11, Τσινέκε Κ. 3