Νίκη Λευκάδας: Επικράτηση στο φινάλε 61-57 τον Πρωτέα Βούλας

Σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν σπουδαίο αντίπαλο! Η ομάδα μας επικράτησε ξανά του Πρωτέα Βούλας, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα, με σκορ 61-57 στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης μας.

Πανονίκος Κατωπόδης/
panonikoskatopodis@gmail.com

Είναι μια νίκη που διασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή στην Α1, χωρίς την περιπέτεια των play-out και παράλληλα καθιστά την ομάδα μας φαβορί για την πέμπτη θέση του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, με τον Πρωτέα Βούλας να έχει κάποιες μικρές διαφορές μέχρι τρεις πόντους. Στη συνέχεια η Νίκη Λευκάδας πέρασε και μπροστά με 9-6. Όμως ένα προσωπικό ρεσιτάλ της Σκρμπά στο τέλος της περιόδου, έκαναν το 9-14, για να έρθει η Μπράουν στην εκπνοή για το 11-14, που ήταν και σκορ περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, η Τελίδου ισοφάρισε 14-14, όμως ένα σερί της ομάδας του Αλέκου Δάγλα, έφερε τον Πρωτέα Βούλας, με επιθετική αιχμή την Γουάιτ, μπροστά +13(14-27) στο 14΄. Εκεί, η Νίκη Λευκάδας αντέδρασε με την Κέιντυ να πετυχαίνει 6 πόντους από το 10-0 σερί για το 24-27. Όμως η Νικολοπούλου και Γουάιτ, διαμόρφωσαν το 24-32, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Γούναρη με δύο τρίποντα έκανε το 34-36, για να ισοφαρίσει η Χαιριστανίδου στο 38-38. Η Γουάτι με καλάθι και φάουλ, θα κάνει στη συνέχεια το 38-41, η Νικολοπούλου, το 40-43 και η Τελίδου θα γράψει το σκορ της περιόδου με 42-43.

Εκεί μίλησε η Στάρα, που στο τέλος παραλίγο να γίνει μοιραία. Αρχικά η ψυχογιού, ισοφάρισε σε 45-45 και η Τσέχα ήρθε για να βάλει μπροστά τη Νίκη 49-48, αφού είχε μεσολαβήσει το τρίποντο της Γουάιτ. Η Γούναρη και η Μπράουν θα απαντήσουν σε Νικολοπούλου και Γουάιτ για το 53-52. Η Σπυριδοπούλου στη συνέχεια θα κάνει αντιαθλητικό και αθ αποβληθεί με πέμπτι φάουλ. Η Στάρα με 2 στις 2 θα κάνει το 55-52 και 1.30 πριν το τέλος η ίδια θα κάνει το 57-52. Ο Πρωτέας απαντάει με τρίποντο και το σκορ γίνεται 57-55 και πήγαμε στις ειδικές καταστάσεις.

Η Στάρα θα κάνει μια φορά βήματα στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια θα κάνουν κακή επίθεση, ενώ πάλι η τσέχα θα κάνει βήματα στην επίθεση της Νίκης. Στα 20΄ δευτερόλεπτα, η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα, κερδίζει φάουλ με την Στάρα να ευστοχεί στη μία από της δύο και σκορ 58-55. Η Νικολοπούλου με ένα ζευγάρι βολών κάνει το 58-57. Η τελίδου στη συνέχει με 1/2 το 59-57. Η Νικολοπούλου κάνει βήματα στο άλλο μισό και η Μπράουν με 2/2 διαμορφώνει το τελικό 61-57

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 24-32, 42-43, 61-57

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 2, Τελίδου 10, Καμπουράκη, Μπράουν 14, Γούναρη 11, Ψυχογιού 3, Κέιντι 8, Στάρα 13

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Γουάιτ 19, Σπυριδοπούλου 9, Κολλάτου 5, Ράτζα, Σκρμπα 12, Νικολοπούλου 9, Χατζηγιακουμή 3